Budowa pływalni Akwawit

i

Autor: Archiwum Państwowe w Lesznie

Wystawa

Dzieci z Leszna bawią się w miejscach gdzie były cmentarze, a stadion żużlowy mieścił się tam, gdzie teraz stoi pływalnia Akwawit [ZDJĘCIA]

2023-03-28 13:42

Jak zmieniało się Leszno - to tytuł wystawy, którą można oglądać w siedzibie Archiwum Państwowego w Lesznie. Można się na niej dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy o naszym mieście. Oprócz podzielonych na kategorie fotografii znajdziecie tam plany i mapy.

Wystawę "Jak zmieniało się Leszno" przygotowało Archiwum Państwowe

Wystawa została przygotowana głównie w oparciu o fotografie, widokówki i plany Leszna z zasobu Archiwum. Materiały te były gromadzone przez lata. Na wystawie można zobaczyć zmiany, jakie zaszły w mieście na przestrzeni ostatnich 100 lat. Dotyczą one zarówno zasięgu terytorialnego miasta Leszna, ale także zmian w układzie przestrzennym związanych z rozbudową i rozwojem miasta. Na wystawie są przedstawione miejsca i obiekty, które zniknęły z przestrzeni miejskiej lub uległy przebudowie.

Chcemy pokazać na przykład co było kiedyś na miejscu dzisiejszych parków. Do lat 50-tych w tych miejscach były cmentarze. Chcemy przypomnieć, że leszczyński żużel nie zaczął się na Stadionie im. Alfreda Smoczyka, tylko zaczął się na boisku "Sokoła", którego już dzisiaj nie ma, a jego miejsce zajmuje pływalnia Akwawit i korty tenisowe. Pokazujemy jak zmieniały się leszczyńskie osiedla. Pamiętajmy, że po wojnie, do lat 50-tych w Lesznie wybudowano 11 domów jednorodzinnych, nie było osiedli mieszkaniowych. Pokazujemy też jak wyglądało leszczyńskie ZOO. Ono również nie znajdowało się w tym miejscu co dzisiaj. Kto z nas pamięta, że tam był jeszcze niedawno amfiteatr? - mówiła Elżbieta Olender, Dyrektor Archiwum Państwowego w Lesznie

Wystawa "Jak zmieniło się Leszno" to sentymentalna podróż dla starszych mieszkańców i ciekawa lekcja dla młodzieży

Na ekspozycji można też obejrzeć, jak powstawało i zmieniało się lotnisko w podleszczyńskich Strzyżewicach. Miejscem, które uległo znaczącej zmianie, jest leszczyński dworzec kolejowy, którego dawną sylwetkę rówież zobaczymy na fotografiach.  Ekspozycja przeniesie nas do leszczyńskich sklepów lat 20-tych i 70-tych oraz pokaże fabryki i zakłady pracy.

Wystawa w Archiwum Państwowym w Lesznie czynna będzie do końca maja.

Organizator przeprasza za szokujące sceny, które pojawiły się podczas toruńskich rekolekcji