Diabełek pyłowy w Lesznie. Co to takiego i kiedy powstaje?

i

Autor: Arkadiusz Pacewicz/fb Polscy Łowcy Burz

"Diabełek pyłowy" w Lesznie. Co to takiego i kiedy powstaje? [VIDEO]

2022-06-22 20:15

Nagranie zarejestrował jeden z kierowców jadący dziś (22.06.) Al. Konstytucji 3 Maja w Lesznie w kierunku Wrocławia. Przed skrzyżowaniem z ul. Geodetów Arkadiusz Pacewicz uchwycił nietypowe zjawisko wiru pyłowego, zwanego też "diabełkiem pyłowym" (z ang. dust devil). Nagranie opublikowało w internecie m.in. stowarzyszenie Polscy Łowcy Burz.

Przypominający trąbę powietrzną wir powstał na piaszczystym ogrodzonym placu przy Galerii Leszno, chwilę po godz. 14:00. Piękna pogoda, w samochodzie gra Radio Eska. Nagranie szybko obiegło internet. Słoneczna i ciepła pogoda to czynniki sprzyjające takim zjawiskom.

Typowy wir pyłowy tworzy się nad silnie nagrzaną przez słońce powierzchnią gruntu. Ziemia jest najmocniej nagrzana w przybliżeniu między godzinami: 12.30 a 14.00, gdy kąt wysokości słońca jest duży. Ciepło jest przekazywane do atmosfery, przez co w pobliżu powierzchni gruntu tworzy się wysoce niestabilna warstwa powietrza. Uwolnienie zmagazynowanej w tej warstwie energii prowadzi do powstawania pióropuszy termicznych szybko wznoszącego się powietrza. Słaby wiatr sprzyja zainicjowaniu rotacji w takich miejscach, co prowadzi do powstania wiru - opisuje zjawisko Wikipedia.

Większość wirów pyłowych "żyje" krótko - od kilku sekund do kilku minut. Najwięcej z nich występuje na Saharze, pustyniach Australii i południowym zachodzie USA.