Dąb Bolek z Leszna walczy o tytuł Drzewa Roku 2020

2020-03-02 12:39
Dąb Bolek z Leszna walczy o tytuł Drzewa Roku 2020
Autor: hak, Radio Eska

Jest jednym z 16 drzew w kraju, które zakwalifikowało się do finału 10. edycji konkursu Klubu Gaja.

Bolka zgłosił do konkursu Zespół Szkół nr 4 w Lesznie. Dąb ma 148 lat, 28 m wysokości i 525 cm w obwodzie. Ale to nie tylko liczby są ważne, ale i historia, jaka się z nim wiąże.

- Dąb ten został posadzony 19 kwietnia 1871 roku dla upamiętnienia wygranej wówczas wojny prusko-francuskiej i utworzenia Cesarstwa Niemieckiego - mówi Anna Majowicz, nauczycielka w "Czwórce". - został posadzony w obecności uczniów i nauczycieli leszczyńskich szkół. 

Ciekawa jest też historia jego obecnego imienia. Niegdyś nazywany był "Dębem pokoju".

- Taksówkarze z Leszna, którzy mają koło niego swój postój zdecydowali, że ogłoszą konkurs na nadanie mu imienia - mówi Majowicz. - Nadano mu imię Bolek, od zdrobnienia imienia ówczesnego proboszcza parafii pw. Św. Krzyża ks. Bolesława Bugzela. 

Kandydatów do tytułu znajdziecie na www.swietodrzewa.pl. Zwycięzcę poznamy w czerwcu po głosowaniu na www.drzeworoku.pl.

Dąb Bolek w Lesznie walczy o tytuł Drzewo Roku 2020
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE