Co raz więcej obcokrajowców mieszka w Lesznie

2020-02-13 11:29
targi międzynarodowe
Autor: TS, Radio Eska

Wczoraj można ich było spotkać na targach zorganizowanych w MOKu.

Międzynarodowe targi "Obywatele Świata" zorganizowało Centrum Aktywności Twórczej:

Jest bardzo dużo obcokrajowców w Lesznie, jest ich co raz więcej. My jako Fundacja Centrum Aktywności Twórczej w tym momencie gościmy 17 wolontariuszy z różnych krajów. Rocznie gościmy około 70 obcokrajowców.

Mówiła Karolina Kosowska z Centrum Aktywności twórczej. Największą grupę obcokrajowców stanowią w Lesznie goście zza wschodniej granicy - dodaje Kosowska:

Międzynarodowe targi w Lesznie

Jest co raz większa grupa Ukraińców, obywateli z Gruzji, z Turcji, Kazachstanu, ale także pojawiają się obywatele z Indii, z Hiszpanii i Czile.

Leszno to świetne miejsce do zamieszkania, choć nowo przybyli borykają się z barierą językową - mówi Maria Rodrigez, która w Lesznie mieszka od sześciu lat:

Ogólnie jest problem z językiem. Oni często są w stanie mówić po angielsku a w Lesznie nie wszyscy znają ten język albo po prostu wstydzą się go używać. 

Podczas targów największą popularnością cieszyło się stanowisko kulinarne. Serwowano tam dania kuchni hiszpańskiej i tureckiej. działał tez punkt konsultacyjny, gdzie obcokrajowcy mogli dowiedzieć się jak zalegalizować pobyt w Polsce.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE