Co było, a czego już nie ma w Lesznie. Nowa wystawa w muzeum

i

Autor: hak, Radio Eska Artur Michalak, kurator wystawy "Ulicami dawnego Leszna. Podróż sentymentalna"

Co było, a czego już nie ma w Lesznie. Nowa wystawa w muzeum [AUDIO/FOTO/VIDEO]

2021-02-19 14:41

Co było, a czego już nie ma w Lesznie zobaczycie od dziś (19.02.) na nowej wystawie Muzeum Okręgowego „Ulicami dawnego Leszna. Podróż sentymentalna”. Pierwszej, którą po poluzowaniu obostrzeń, można obejrzeć na własne oczy.

Na wystawie w budynku dawnej synagogi przy ul. Narutowicza prezentowanych jest ponad 350 obiektów ze zbiorów własnych leszczyńskiego muzeum. Wiele z nich pokazywanych jest po raz pierwszy.

Ulicami dawnego Leszna

Naszym zamiarem jest przedstawienie miasta, którego już nie ma. Jego ulic, kamienic, sklepów. Pokazujemy zbiór obrazów malarstwa oraz widokówek, które powstały na przełomie XIX i XX wieku - mówi Artur Michalak kurator wystawy.

Artur Michalak o nowej wystawie w Muzeum Okręgowym w Lesznie

Czyli wtedy, kiedy miasto przeżywało swój największy rozwój. Oglądać można też m.in. puszki po słodyczach, czy stare łyżwy. Na uwagę zasługuje m.in. mapa wykonana techniką kolażu przez Augusta Felda, dawnego mieszkańca Leszna.

I on pod koniec swojego życia w latach 50-tych z pamięci wykonał taka mapę-kolaż. Na niej zaznaczył Rynek i okoliczne ulice. Dosyć szczegółowa, w miarę wiernie oddaje Leszno z przełomu XIX i XX wieku - dodaje A. Michalak.

Wystawie towarzyszy m.in. publikacja "Imago Lesnae. Ikonografia dawnego Leszna" oraz gra i puzzle.

To pierwsza wystawa po miesiącach przerwy spowodowanych lockdownem.

Bardzo się cieszymy, że nareszcie mamy szanse gościć zwiedzających w murach naszego muzeum. Na tę wystawę zapraszamy na dość długo, bo będzie czynna do 19 września br. Specjalnie wydłużamy ten czas, ponieważ doświadczenia ubiegłoroczne nauczyły nas, że wystawa która przygotowaliśmy w ubiegłym roku nie została obejrzana przez tych wszystkich, którzy bardzo chcieli - powiedziałaa nam Kamila Szymańska, dyrektor Muzeum Okręgowego w Lesznie.

Wystawę można oglądać na zasadach obowiązujących obostrzeń. Być może będzie ona początkiem wyjątkowego spaceru po Lesznie, w poszukiwaniu dawnego miasta.

Patronat honorowy nad wystawą i publikacją objęli: Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Narodowy Instytut Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Prezydent Miasta Leszna.

*

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!