Ciepło w domu drogie jak nigdy. Nawet o 100 złotych wzrosną rachunki za ogrzewanie z MPEC-u w Lesznie. Skąd aż takie podwyżki?

2021-09-23 15:15
Kaloryfer
Autor: pixabay.com Aż strach rozkręcać kaloryfery

Przez windowanie cen emisji CO2. Unia Europejska każe sobie płacić za nią co raz więcej.

Rosnące opłaty za emisję CO2 odbijają się na naszych rachunkach. Uprawnienia do emisji dwutlenku węgla są główną przyczyną wzrostu cen ciepła w Lesznie - mówi Krzysztof Majchrzak, prezes MPEC w Lesznie.

W 2005 roku cena za jedną tonę emisji CO2 wynosiły od 5 do 7 euro. Później było dla wszystkich szokiem, gdy cena podskoczyła do 15 euro. Wszyscy sądzili, że cena zatrzyma się na pułapie 30 euro. Nie zatrzymała się. Dzisiaj sprawdzałem, emisja tony CO2 kosztuje ponad 60 euro. 

Proekologiczna polityka Unii Europejskiej niestety kosztuje.  MPEC w Lesznie ma wplanach inwestycje, które maja obniżyć emisję CO2. Wątpliwe jednak, że spowodują one spadek ceny ciepła, jest szansa, że dzięki nich będa w przszłości mniejsze podwyżki.

Nie wiem dlaczego Europa chce być na pierwszym miejscu w tej kwestii. Emitujemy około 10% CO2 globalnej produkcji. Same chiny emitują 30% dwutlenku węgla, co nie przeszkadza im otwierać w najbliższym czasie kilkuset kopalni węglowych - dodaje Krzysztof Majchrzak.

MPEC w Lesznie ma w planach inwestycje, które mają obniżyć emisję CO2. Wątpliwe jednak, że spowodują one spadek ceny ciepła. Jest jednak szansa, że dzięki nim będą w przyszłości mniejsze podwyżki.

Zabytkowy autosan MZK w Lesznie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE