Astronomiczny dług Kościana! Będą emitowane obligacje za kilkanaście milionów

2022-09-30 11:17
Rośnie dług Kościana
Autor: UMG Kościan/pixabay Rośnie dług Kościana

Kościan będzie miał do spłaty już prawie 54 miliony złotych. Jak to możliwe, że gmina ma tak duże zobowiązania? To efekt m.in. obligacji. O szczegółach piszemy w poniższym artykule.

Emisja obligacji komunalnych była głównym punktem czwartkowej (29.09) sesji Rady Miejskiej Kościana. Sprzedaż papierów wartościowych da gminie 14 milionów złotych. Pieniądze mają sfinansować inwestycje i spłatę poprzednich długów miasta. Głosowanie nad projektem uchwały poprzedziła długa i burzliwa dyskusja. Opozycyjni radni zarzucali burmistrzowi, że zadłuża miasto do rekordowego poziomu.

- Jeżeli uchwalimy te obligacje na dodatkowe 14 milionów, to nasz dług będzie wynosił prawie 54 miliony złotych. To daje zadłużenie względem dochodu miasta na poziomie 39,5% - mówił radny Łukasz Naglik.

Opozycja wytknęła burmistrzowi, że długi będzie trzeba spłacać długo po tym, gdy ten już nie będzie pełnił swojej funkcji. Obligacje będą skupowane przez siedem lat, ale dopiero od 2030 roku. Mimo to głosami większości radnych, uchwała o zwiększeniu zadłużenia Kościana została przyjęta.

Sonda
Czy radni Kościana podjęli dobrą decyzję w sprawie sprzedaży obligacji?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE