Miasto chce odlesić nawet 50 ha terenu, żeby stworzyć Park Przemysłowy

2022-05-31 8:33
Kraśnik
Autor: Miasto Kraśnik/krasnik.eu

W Kraśniku ma powstać Park Przemysłowy. To na gruntach o powierzchni nawet 50 hektarów, położonych za fabryką. Za tym idzie rozwój miasta, ale także proces odlesienia pobliskiego terenu.

Podczas ostatniej sesji, Rada Miasta na wniosek burmistrza podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta. Jest to pierwszy krok w celu utworzeniu Parku Przemysłowego w ciągu najbliższych lat.

O szczegółach mówi Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika:

Kraśnik, aby się rozwijał potrzebuje miejsc pracy. W ostatnim czasie z Urzędem Miasta kontaktowali się inwestorzy zainteresowani lokowaniem zakładów pracy na gruntach o powierzchni 40-50 ha. Takimi terenami uzbrojonymi w jednym kawałku nie dysponujemy i biorąc pod uwagę zasób obszarowy miasta wskazany teren spełnia wszystkie kryteria, aby w przyszłości stać się prężnie działającym parkiem przemysłowym, pytającym atrakcyjne miejsca pracy.

W ocenie urzędników teren za fabryką ma sporo atutów, aby w tym miejscu powstał Park Przemysłowy - dodaje Wojciech Wilk:

Jest to teren, który stosunkowo szybko, bo w perspektywie 2-4 lat i tanio moglibyśmy pozyskać. Jest jeden właściciel Skarb Państwa, dzięki czemu moglibyśmy starać się o jego zakup z 99 procentową bonifikatą. Kolejna kwestia to doskonała komunikacja z tymi terenami, obwodnica północna łączy je z drogą ekspresową S-19. Tereny te są zlokalizowane w sąsiedztwie strefy gospodarczej oraz FŁT, a więc byłaby to pewnego rodzaju kontynuacja rozwoju terenów przemysłowych.

Ta inwestycja ma też negatywną stronę. Jej powstanie związane jest z częściową wycinką drzew - wyjaśnia Wilk:

Cały obszar zaproponowany w zmianie studium to 75 ha, ale realnie pod budowę zakładów chcielibyśmy wykorzystać 40-50 ha tak, aby stworzyć zielone strefy buforowe oddzielające przyszły tereny przemysłowe od ulicy Urzędowskiej czy chociażby od ogródków działkowych. W trakcie tworzenia Kraśnickiego Parku Przemysłowego zostaną w sposób należyty zabezpieczone również miejsca o znaczeniu historycznym, bo wiemy, że takie miejsca na terenie tego lasu się znajdują.

Urzędnicy zapewniają, że proces tworzenia parku przemysłowego zostanie przeprowadzony w taki sposób, aby uszczerbek w środowisku naturalnym był jak najmniejszy albo zostanie zrównoważony innymi działaniami proekologicznymi.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE