Kraśnicki ratusz zawiesza działanie szkół, a SPZOZ całkowicie wstrzymuje odwiedziny - to w związku z koronawirusem

2020-03-11 20:48
laboratorium
Autor: pixabay.com

W województwie lubelskim jak dotąd zdiagnozowano 2 przypadki koronawirusa. Zakażeni są: mężczyzna z Bełżyc oraz kobieta z Janowa Lubelskiego.

W związku z zagrożeniem pandemią, w Kraśniku odbyło się posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego. Wzięli w nim udział m.in. burmistrz miasta oraz przedstawiciele: służb mundurowych, sanepidu i instytucji miejskich. Podczas spotkania ustalono, że do końca tygodnia zawieszone zostaną wszystkie zajęcia i treningi odbywające się w Centrum Kultury i Promocji oraz Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji. Dotyczy to także zajęć, które prowadzone są w halach sportowych kraśnickich szkół.

O tym, jak jeszcze miasto stara się zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, mówi burmistrz Kraśnika Wojciech Wilk:

Cały czas zwracamy uwagę na kwestię przestrzegania higieny, częstszego dezynfekowania autobusów, mycia poręczy. Zawiesiliśmy działalność naszych placówek oświatowych - dotyczy to zarówno szkół miejskich, jak i przedszkoli. Jedna z pań w Szkole Podstawowej nr 3 w Kraśniku mogła mieć kontakt z osobą zarażoną. Najpierw podjęliśmy decyzję o zawieszeniu pracy tejże placówki, a następnie, w przeciągu pół godziny zadecydowaliśmy o zawieszeniu nauki we wszystkich szkołach oraz przedszkolach. 

Praca placówek oświatowych została zawieszona do 25 marca. Środki ostrożności wprowadza także Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kraśniku. O podjętych działaniach mówi dyrektor placówki Michał Jedliński:

Odwiedziny zostały całkowicie wstrzymane. Chodzi o to, żeby jak najmniej osób przebywało na terenie szpitala, tak aby ograniczyć możliwość zakażania kolejnych osób. W przypadku pojawienia się pacjenta, który jest zakażony koronawirusem procedura jest powszechnie znana - zawiadamiamy najbliższy szpital zakaźny, wszystkie telefony są znane odpowiednim służbom, no i przekazujemy pacjenta do dalszej opieki.

Podstawą przeciwdziałania koronawirusowi jest higiena, a przede wszystkim częste mycie rąk. Należy je czyścić przez około 30 sekund zarówno z wierzchu, jak i na spodzie i pomiędzy palcami. Jeśli podejrzewamy u siebie zakażenie koronawirusem, ale nie mamy objawów, powinniśmy pozostać w domu i unikać kontaktu z innymi. Gdy jednak zauważymy u siebie symptomy, nie należy udawać się do kraśnickiego szpitala. W tym przypadku powinniśmy skorzystać ze specjalnej infolinii. Numer telefonu to: 800 190 590.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE