ZUS

i

Autor: pl.wikipedia.org

ZUS na tropie fikcyjnych zwolnień lekarskich! Czy Małopolanie pracują podczas L4?

2022-11-11 23:22

Zakład Ubezpieczeń Społecznych tropi fikcyjne zwolnienia lekarskie, przeprowadzając kontrole. W efekcie do września w Małopolsce wstrzymano wypłatę zasiłków na łączną kwotę 1,43 mln złotych. ZUS weryfikuje wiarygodność wystawianych zwolnień lekarskich. Sprawdza też, w jaki sposób pracownicy wykorzystują czas, przebywając na L4.

ZUS skorygował w tym roku 911 zwolnień lekarskich na niemal 6,4 tysięcy dni absencji. Dzięki tym kontrolom wstrzymał świadczenia na kwotę 543 tysięcy złotych. Orzecznicy sprawdzają także, w jaki sposób pracownicy wykorzystują czas, przebywając na L4.

- Lekarze orzecznicy weryfikują, czy dana osoba jest nadal chora, czy nadal potrzebuje zwolnienia, czy może należy je skrócić. Sprawdzamy, czy chory w czasie L4 nie podejmuje żadnych czynności, które mogłyby wydłużyć jego powrót do zdrowia - mówi Anna Szaniawska, rzecznik ZUS województwa małopolskiego.

W ostatnich trzech kwartałach w Małopolsce ZUS skontrolował 5,4 tysięcy osób, z których 544 nieprawidłowo wykorzystywały zwolnienia lekarskie. Z tego tytułu wstrzymano wypłatę zasiłków w wysokości 896,3 tysięcy złotych. 

- Niektórzy traktują L4 jak urlop. Zdarzały się sytuacje, że pani pojechała na egzotyczne wakacje z rodziną. Publikowała zdjęcia z urlopu w mediach społecznościowych i to dało pretekst do przeprowadzenia kontroli. Podczas L4 robimy także remonty. Był pan, który został przyłapany przez naszego pracownika na dźwiganiu ciężkiej szafy. Jego zwolnienie było związane ze schorzeniem kręgosłupa - dodaje Szaniawska.

W przypadku wypłaty świadczenia, pracownik, u którego stwierdzono nieprawidłowości, jest zobowiązany do oddania kwoty za cały okres przebywania na zwolnieniu. 

Otwarcie sklepu PRIMARK w Krakowie

QUIZ na 11 listopada. Prawdziwy patriota powinien to wiedzieć! Dasz radę osiągnąć 12/15?

Pytanie 1 z 15
Chrzest Polski odbył się w roku
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE