Kraków

i

Autor: Piotr Drabik/Wikimedia Commons

Zostań w domu, czytaj książki! Niecodzienny apel z policyjnych megafonów [WIDEO]

2020-04-19 13:12

Od soboty krakowianie mogą usłyszeć z policyjnych megafonów zaskakujący apel o pozostanie w domach. Krakowskie Biuro Festiwalowe postanowiło włączyć się w kampanię „zostań w domu” i jednocześnie przypomnieć mieszkańcom o literackim dziedzictwie miasta.

Dotychczas mieszkańcy miasta z policyjnych megafonów mogli usłyszeć bardzo rzeczowy komunikat przypominający o konieczności pozostania w domach. Iza Helbin, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego przyznaje, że słuchanie go nie należało do najprzyjemniejszych doznań. 

On był nagrany trochę w formie grozy. Miałam takie wrażenie, że nas straszył. Jak go słuchałam, a radiowozy przejeżdżały też koło mojego domu, to miałam ciarki na plecach - relacjonuje. 

Dlatego KBF zaproponował policji nagranie własnej, nieco łagodniejszej wersji apelu. Oprócz sztandarowej formułki nakazującej pozostanie w domach policja przypomina, że Kraków jest Miastem Literatury UNESCO.

Kraków Miasto Literatury UNESCO to dużo więcej niż tytuł, który otrzymaliśmy sześć lat temu. To dziedzictwo, które ukształtowało kulturalne życie miasta i prężnie działająca dziś scena literacka. Chcieliśmy w przewrotny sposób przypomnieć o tym mieszkańcom, zaskakując ich formą przekazu. Postanowiliśmy więc dodać na koniec zdanie, że Kraków jest Miastem Literatury UNESCO, więc zostań w domu i... czytaj książki - dodaje Helbin.

Szefowa KBF-u podkreśla, że była wyjątkowo zaskoczona wyjątkowo otwartą postawą komendy miejskiej policji, która od razu przystała na propozycję.

Komendant Miejski, którego widział po raz pierwszy w życiu powiedział, że to jest naprawdę fajny pomysł, jak mi pomożecie to nagrać, to nie ma sprawy - zapewnia. 

Kraków jest pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej i drugim po Reykjaviku nieanglojęzycznym miastem uhonorowanym tytułem Miasta Literatury Unesco. Wyróżnienie zostało przyznane w 2013 roku. 

Maseczki - cegiełki pomogą w zakupie respiratorów. Posłuchaj materiału Pawła Chudzio:
COŚ DOBREGO #007
Sonda
Co zrobisz, gdy skończy się narodowa kwarantanna?