Akcja Choinka dla życia w Krakowie

i

Autor: aczurczak

wiadomości

Zostań dawcą i uratuj życie. Centrum Krwiodawstwa w Krakowie zachęca mieszkańców do oddawania krwi

2023-12-15 13:52

Oddawanie krwi to prosty i bezpieczny sposób, w jaki każdy może przyczynić się do ratowania życia. Jak zapewniają krakowscy lekarze, "nie ma się czego bać, to nie boli, a może uratować życie". Dlatego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie apeluje o zostanie dawcą krwi dla innych. Wiemy, jak wygląda stan banku krwi w Małopolsce w 2023 roku.

Stan banku krwi z Krakowie w 2023 roku

Każdego roku ponad 110 tys. jednostek krwi pełnej jest pobieranych od krwiodawców w całym województwie małopolskim. Punkty pobrań krwi znajdują się w 14 oddziałach terenowych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w całej Małopolsce. W tym roku w punkcie krakowskim udało się zgromadzić ponad pięć tysięcy więcej jednostek krwi niż w roku poprzednim. To dowód na to, że coraz więcej osób jest chętnych, aby zostać dawcą.

Zapraszamy praktycznie wszystkich krwiodawców lub kandydatów na krwiodawców o każdej grupie krwi. Wstrzymujemy tylko pobieranie krwi w grupie AB+ i AB- - poinformowała zastępczyni dyrektora ds. medycznych w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, lek. Jolanta Raś.

Oddaj krew i uratuj innym życie

Oddawanie krwi jest niezwykle ważnym i altruistycznym działaniem, które może uratować życie wielu ludziom. Wspieranie krwiodawstwa jest niezmiernie istotne dla społeczności i systemu opieki zdrowotnej. Coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę i dlatego decyduje się zostanie dawcą krwi. Co w takim razie należy zrobić, aby oddać krew opowiada zastępczyni dyrektora ds. medycznych w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, lek. Jolanta Raś.

Osoba, która chciałaby oddać krew zgłasza się najpierw do rejestracji. Tam nadawany jest numer donacji i pod tym numerem pacjent staje się kodowanym dawcą. Dawca przechodzi kolejne etapy, czyli zgłasza się do stanowiska laboratoryjnego, gdzie określa się mu poziom stężenia hemoglobiny i robi się pełną morfologię. Następnie udaje się do gabinetu lekarskiego, gdzie lekarz dokładnie wypytuje go o stan zdrowia i o przeszłość chorobową. Jeśli chętny pomyślnie przejdzie kwalifikacje, udaje się do działu pobrania i wtedy oddaje krew pełną lub jakiś wyselekcjonowany składnik krwi np. osocze.

Krew może oddać każda osoba dorosła, która skończyła 18 lat, jest zdrowa i nie choruje w sposób ciągły. W dniu oddania krwi trzeba się dobrze wyspać i zjeść śniadanie. Mitem jest, że krew oddaje się na czczo. Poprzedniego dnia należy nie nadużywać wysokoprocentowych trunków oraz nie spożywać zbyt dużej ilości cukru.

Akcja "Choinka dla życia" w Krakowie. Oddaj krew o odbierz choinkę. Zobacz zdjęcia

Akcja "Choinka dla życia" w Krakowie. Oddaj krew i odbierz choinkę

Boże Narodzenie w PRL. Pamiętasz, jak je świętowano?

Pytanie 1 z 10
Skąd sprowadzano cytrusy?