Wszystkich Świętych 2022. Cmentarz Rakowicki w Krakowie

i

Autor: MS, archiwum eska.pl Wszystkich Świętych, Kraków. Zdjęcie poglądowe

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Wszystkich Świętych 2023. Gdzie w Krakowie można znaleźć groby zasłużonych Polaków?

2023-10-20 9:26

Wielu zasłużonych dla Krakowa artystów, naukowców i działaczy społecznych spoczywa na cmentarzu Rakowickim i Salwatorskim. Przed dniem Wszystkich Świętych tłumaczymy, jak odnaleźć groby znanych osób, które miały wpływ na historię stolicy Małopolski.

Groby znanych Polaków na Cmentarzu Rakowickim

Co roku we Wszystkich Świętych mieszkańcy stolicy Małopolski tłumnie odwiedzają groby osób zasłużonych dla miasta. Na krakowskich cmentarzach spoczywają wybitni uczeni, artyści, pisarze, ludzie teatru, czy działacze społeczni. Gdzie znajdują się ich miejsca pochówku? Zdecydowana większość znanych zmarłych pochowana jest na cmentarzu Rakowickim. To tutaj znajduje się Aleja Zasłużonych w której spoczywają m.in. muzyk i kompozytor - Zbigniew Wodecki, malarz i twórca najpopularniejszych obrazów historycznych - Jan Matejko, poetka i laureatka Nagrody Nobla - Wisława Szymborska, piosenkarz, poeta - Marek Grechuta, malarz - Tadeusz Kantor, twórca "Piwnicy pod Baranami" - Piotr Skrzynecki, piosenkarka - Ewa Demarczyk i wielu innych artystów. To jednak nie wszystko. W Alei Zasłużonych można zapalić znicz, także na grobach wielu znanych krakowskich naukowców, filozofów i polityków, takich jak Roman Ingarden, Zenon Klemensiewicz, Józef Kremer, Władysław Serczyk, Zofia Włodek, Ignacy Daszyński, Józef Dietl, Eugeniusz Kwiatkowski, czy Wiesław Woda.

Najstarsze groby znajdują się po lewej stronie przy wejściu głównym. Jako pierwsza na cmentarzu pochowana została Apolonia Bursikowa - młoda mieszczka, która zmarła na gruźlicę w styczniu 1803 roku. Częstym celem odwiedzin jest także grób Karola, Emilii i Edmunda Wojtyłów – rodziców i brata Jana Pawła II.

U których znanych zmarłych można zapalić świeczkę na cmentarzu Salwatorskim?

Na cmentarzu Salwatorskim spoczywa ponad 25 tys. osób. Wielu z nich to persony zasłużone dla Krakowa i Polski. Wszystkich Świętych to idealna okazja, by odwiedzić tam grób m.in. Andrzeja Wajdy - wybitnego reżysera filmowego i teatralnego, Wiesława Dymnego - plastyka, aktora, scenarzystę filmowego, poetę, prozaika oraz satyryka, współtwórcę Piwnicy pod Baranami, Romana Stanisława Ingardena - wybitnego fizyka i matematyka, czy też Stanisława Lema - pisarza gatunku hard science fiction, filozofa, autora takich dzieł jak "Solaris", "Astronauci", czy "Bajki robotów".

Jak najłatwiej znaleźć groby osób, którym chcielibyśmy zapalić świeczkę?

Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie oferuje możliwość znalezienia grobów na nekropoliach komunalnych z wykorzystaniem Lokalizatora grobów na stronie internetowej ZCK. Osoby, które chcą odnaleźć miejsca spoczynku zmarłych pochowanych na cmentarzu na Salwatorze, mogą skorzystać z ogólnopolskiej internetowej wyszukiwarki grobów Grobonet.

Otwarcie parku im. Wisławy Szymborskiej w Krakowie 02.07.2023. Tłumy krakowian świętowały 100. urodziny Noblistki!

Wszystkich Świętych coraz bliżej. Cmentarz Rakowicki w Krakowie. Zobacz zdjęcia