Zmarła Vivienne Westwood. Była projektantką, ikoną mody punk i nowej fali

2022-12-30 7:51
Zmarła Vivienne Westwood. Była projektantką, ikoną mody punk i nowej fali
Autor: PAP/EPA/ANDY RAIN Zmarła Vivienne Westwood. Była projektantką, ikoną mody punk i nowej fali

W wieku 81 lat zmarła w brytyjska projektantka mody Vivienne Westwood, która odegrała kluczową rolę w latach 70. ubiegłego wieku w subkulturze punków. O śmierci projektantki, jednej z najbardziej znanych w środowisku, poinformował jej dom mody. Przyczyny zgonu nie podano.

Zmarła brytyjska projektantka mody Vivienne Westwood

Kariera Westwood w świecie mody rozpoczęła się w latach 70. ub. wieku wraz z eksplozją subkultury punków i ich charakterystyczną muzyką, sposobem bycia i ubioru. Do świata mody wniosła radykalną zmianę podejścia do tzw. stylu ulicy projektując m. in. stroje dla zespołu Sex Pistols.

Vivienne Westwood zmarła spokojnie dzisiaj w otoczeniu rodziny, w Clapham, w południowym Londynie. Świat potrzebuje ludzi takich jak Vivienne aby powodować zmiany na lepsze - głosi opublikowane oświadczenie.

Kariera Vivienne Westwood

Jak pisali recenzenci, nigdy nie było wiadomo czym zaskoczy widzów na pokazach. Modelki ubrane w stroje Westwood często nosiły na T-shirtach i innych elementach ubioru hasła wzywające do walki ze zmianami klimatu i zanieczyszczeniem środowiska. Była znana z poparcia dla kontrowersyjnego założyciela demaskatorskiego portalu Wikileaks Juliana Assange'a. Westwood zaprojektowała m. in. w 1989 r. strój dla ówczesnej brytyjskiej premier Margaret Thatcher, w którym pojawiła się na okładce kolorowego magazynu.

W 1992 r. królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II odznaczyła ją Orderem Imperium Brytyjskiego (OBE). Jednak nawet wówczas, podczas uroczystości w pałacu Buckingham, potrafiła zaszokować obecnych swym niekonwencjonalnym strojem.

- Jedynym powodem, dla którego jestem w świecie mody jest niszczenie słowa "konformizm". Nic mnie nie interesuje jeżeli nie ma tego elementu - napisała Westwood w swojej biografii, która ukazała się w 2014 r. (PAP)

Najlepsze rockowe i metalowe albumy 2022 roku - zagranica

QUIZ. Czy będziesz mieć szczęście w 2023 roku?

Pytanie 1 z 9
Kiedy zamierzasz zacząć przyozdabiać dom na Boże Narodzenie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE