Ziemia obraca się coraz szybciej, a nasza doba się skraca. Naukowcy nie znają przyczyny!

2022-08-05 14:01
Ziemia
Autor: Pixaby

Ziemia obraca się coraz szybciej, przez co nasza doba się skraca. O co chodzi? Naukowcy, którzy badają długość ruchu obrotowego Ziemi, są zaniepokojeni. Padły bowiem historyczne rekordy.

Zaskakujące odkrycie. Ziemia obraca się coraz szybciej

Ziemia kręci się coraz szybciej - jak to możliwe? Skąd takie działanie? Ruch obrotowy Ziemi jest dokładnie badany od lat '70 XX wieku. Mierzą go zegary atomowe. Dzięki nim można ustalić dokładną długość doby. Wynosi ona 24 godziny, a dokładnie 86 400 sekundy.

Zdarza się jednak, że Ziemia może obracać się dłużej lub krócej. Jak podkreślają naukowcy, od kilku lat doba jest coraz krótsza. Według wyliczeń, 29 czerwca 2022 był najkrótszym dniem w historii pomiarów. O ile? Wspomniany dzień miał trwać o 1,59 milisekundy krócej niż standardowa doba.

Skąd takie zmiany? Dlaczego Ziemia obraca się coraz szybciej? Naukowcy nie znają dokładnej przyczyny. Trwają badania w tej kwestii. Co jednak wpływa na prędkość ruchu obrotowego Ziemi? Jest to zależne m.in. od czynników geologicznych, jak i kosmicznych - np. stopione jądro, oceany, atmosfera, grawitacja, obce ciała niebieskie. Bardzo duży wpływ mają też trzęsienia ziemi.

W przyszłości doba będzie trwać dłużej?

Naukowcy podkreślają, że przyspieszenie obrotów Ziemi jest przejściowe. W przyszłości ma spowolnić, a doba będzie trwać dłużej! Jest to spowodowane siłą grawitacyjną Księżyca. Im srebrny glob jest bliżej naszej planety, tym Ziemia obraca się szybciej. Księżyc jednak z roku na rok się oddala od 4 cm. A to spowoduje, że nasza planeta zacznie obracać się wolniej.

Chwile grozy. Kajakarze nie mogli wrócić do brzegu

Islandia: Erupcja wulkanu Fagradalsfjall

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE