Minister Andrzej Adamczyk otworzył przystanek kolejowy w Zatorze. Zapowiedział spore zmiany na kolei

2022-12-12 8:26

Od nowego rozkładu jazdy poprawiają się warunki obsługi podróżnych w Małopolsce. Więcej pociągów aglomeracyjnych obsłuży trasy aglomeracyjne i w ruchu dalekobieżnym. O zmianach poinformował 11 grudnia 2022 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk na udostępnionym podróżnym przystanku Zator Park Rozrywki. Tego samego dnia udostępniono przystanek Wolbrom Zachodni.

- Inwestycje na kolei prowadzimy zawsze z myślą o pasażerach. Jestem przekonany, że ich efekty – krótsze czasy przejazdu i większy komfort podróżowania, docenią pasażerowie w Małopolsce oraz w innych regionach naszego kraju – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Kolejowe inwestycje w Krakowie na finiszu

Jeszcze w tym miesiącu wykonawcy zakończą główne prace budowlane na stacjach Kraków Bieżanów i Kraków Płaszów. Podróżni będą mogli skorzystać ze zmodernizowanych peronów, a pomiędzy stacjami otwarty będzie kolejny tor, co usprawni organizację przewozów.

Więcej kursów do Wieliczki

Na trasie z Krakowa do Wieliczki pojawi się więcej pociągów – w godzinach szczytu będą odjeżdżać co 30 minut, to dwa razy częściej niż dotychczas. Pasażerowie wsiądą do wagonów z nowych, wyższych i większych peronów. Dzięki windom, pochylniom, nowemu oznakowaniu i nawierzchni o zróżnicowanej strukturze pasażerowie o ograniczonej możliwości poruszania się będą mieć ułatwiony dostęp do pociągów.

Rekordowy czas przejazdu

Od 11 grudnia szybsza jest podróż na trasie Kraków – Katowice. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe podniosła maksymalną prędkość pociągów na odcinku Kraków Główny – Trzebinia do 160 km/h. Pozytywnie wpłynie to na czas przejazdu pomiędzy regionami. Najszybsze pociągi przejadą tę trasę w mniej niż 50 minut – to rekordowy wynik. Krótsze przejazdy będą dotyczyć również pociągów aglomeracyjnych i regionalnych.

Kraków: remont ulicy Dekerta pod estakadą kolejową