Koleje Małopolskie

i

Autor: magro_kr, Flickr.com Koleje Małopolskie

Nowy rozkład jazdy Kolei Małopolskich. Jakie zmiany czekają pasażerów?

2022-12-08 13:09

W niedzielę, 11 grudnia Koleje Małopolskie wprowadzają nowy roczny rozkład jazdy 2022/2023. Zmiany w kursowaniu pociągów wynikają nie tylko z prac prowadzonych na torowiskach, ale też z modyfikacji oferty przewozowej na kolejny rok.

Co zmieni się w nowym rozkładzie jazdy?

Większa częstotliwość pociągów SKA1 do Wieliczki

Na trasie SKA1 na odcinku z Krakowa do Wieliczki od 11 grudnia w porannym i popołudniowym szczycie zwiększona zostanie częstotliwość kursowania pociągów. Z Wieliczki Rynek-Kopalnia w kierunku stacji Kraków Główny i Kraków lotnisko w godzinach od 5:10 do 10:11 i od 14:10 do 19:09 pociągi będą odjeżdżać co 30 minut. Kursy w drugą stronę odbędą się z taką samą częstotliwością, ale w innych godzinach, tj. od 6:38 do 9:38 i od 13:37 do 19:40.

Z kolei na odcinku Kraków Główny - Kraków Lotnisko zwiększona do 30 minut częstotliwość kursów, podobnie jak w dotychczas obowiązującym rozkładzie jazdy, zaplanowana jest w godzinach 5:36 - 17:36 z Krakowa Głównego w kierunku stacji Kraków Lotnisko oraz 6:17 - 18:17 ze stacji Kraków Lotnisko w kierunku Krakowa Głównego.

Powrót sezonowych pociągów do Zakopanego oraz Popradu

To linie przygotowane głównie z myślą o turystach. Pociągi rozpoczną kursowanie od 26 grudnia do 26 lutego w soboty i niedziele. Będą to:

  • „LUXTORPEDA” z Krakowa Głównego do Zakopanego,
  • „BELIANSKY EXPRESS” z Muszyny do Popradu-Tatry.

Dodatkowe kursy w ramach trasy SKA3

W ramach oferty SKA3 na odcinku Kraków Główny – Tarnów pojawi się dodatkowy kurs z Tarnowa ok. godziny 17:00. Po raz pierwszy w rozkładzie pojawią się też dodatkowe dwie pary pociągów na odcinku Kraków Nowa Huta – Kraków Główny.

Nowy przystanek na trasie SKA2 – Zator Park Rozrywki

Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu jazdy pasażerowie skorzystają z nowego przystanku Zator Park Rozrywki, który został zlokalizowany w pobliżu Energylandii. Zatrzymają się tam pociągi w relacji do i z Przeciszowa.

Gdzie trwają remonty?

Wraz z wejściem w życie nowego rozkładu zakończone zostaną najistotniejsze prace modernizacyjne na stacjach Kraków Płaszów i Kraków Bieżanów oraz na liniach kolejowych, które łączą obie stacje. Tam zmiany obejmą przede wszystkim perony, z których będzie odbywać się obsługa podróżnych. Prace odbywają się też na linii kolejowej nr 93, gdzie wciąż obowiązywać będzie całkowita przerwa w ruchu pociągów na odcinku Trzebinia – Chrzanów – Oświęcim.

Ponadto ze względu na realizację prac modernizacyjnych na stacji Oświęcim w dniach 11, 17 i 18 grudnia oraz w soboty i niedziele od 14 stycznia do 11 marca, za wszystkie pociągi Kolei Małopolskich zostanie uruchomiona komunikacja zastępcza w dłuższej relacji - pomiędzy Trzebinią a Oświęcimiem. Więcej szczegółów odnośnie nowego rozkładu jazdy można znaleźć na stronie internetowej Kolei Małopolskich.

Kraków: remont ulicy Dekerta pod estakadą kolejową

QUIZ. Test z geografii. Prawda czy fałsz? Bijemy brawo za 12/15

Pytanie 1 z 15
Na początek coś prostego. Czy Góra Kościuszki to najwyższy szczyt Australii?