Zasiłek opiekuńczy powróci na starych zasadach? Decyzja o świadczeniu w tym tygodniu

2020-10-27 9:51
dziecko szkołą
Autor: Pixaby Zasiłek opiekuńczy powróci na starych zasadach? Kto może go otrzymać?

Rodzice znów będą mogli skorzystać z zasiłku opiekuńczego na "starych zasadach". Rząd planuje wprowadzenie w Polsce kolejnego lockdownu, a to oznacza nauczanie zdalne we wszystkich klasach. Zasiłek opiekuńczy może obowiązywać już od piątku, 30 października. Komu przysługuje? Więcej przeczytacie na ESKA Kraków.

Spis treści

  1. Będzie powrót zasiłku opiekuńczego?
  2. Zasiłek opiekuńczy już od 30 października?
  3. Jak otrzymać zasiłek opiekuńczy?

Będzie powrót zasiłku opiekuńczego?

Przypomnijmy, że zasiłek opiekuńczy został wprowadzony wiosną, gdy szkoły zostały zamknięte, a uczniowie musieli uczyć się zdalnie. Świadczenie było kilkukrotnie przedłużane i ostatecznie można było je pobierać do 26 lipca.

ESKA XD #007

Od września zasiłek opiekuńczy jest przyznawany dzieciom do 8 r.ż., ale tylko wtedy, jeśli żłobek, przedszkole bądź szkoła została zamknięta ze względu na koronawirusa. Oprócz tego otrzymują go rodzice:

  • dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności
  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
  • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego

Zasiłek opiekuńczy dotyczy również rodziców lub opiekunów pełnoletnich osób niepełnosprawnych zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 placówki.

Zasiłek opiekuńczy już od 30 października?

Według licznych doniesień rząd zastanawia się nad wprowadzeniem kolejnego lockdownu. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w piątek. Lockdown oznacza m.in. przejście szkół na każdym poziomie nauczania na tryb zdalny. Co z zasiłkiem opiekuńczym? Oznacza to, że świadczenie powróci na takich samych zasadach, jak na wiosnę.

Dodajmy, że zasiłek opiekuńczy nie będzie wypłacany, jeśli jeden z rodziców może zapewnić dziecku opiekę, np. jest bezrobotny.

Jak otrzymać zasiłek opiekuńczy?

Aby otrzymać zasiłek opiekuńczy, należy złożyć oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem u swojego płatnika, np. pracodawcy, zleceniodawcy. Osoby, które prowadzą działalność pozarolniczą, oświadczenie składają w ZUS. Można to zrobić elektronicznie za pomocą PUE ZUS.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

Posłuchaj, jakie są zalecenia dietetyczne, dla osób z grupą krwi A. To materiał z cyklu dobrze posłuchać. Podcasty z poradami.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE