Kontrole na granicy ze Słowacją

i

Autor: Pawel Murzyn/East News

WIADOMOŚCI Z REGIONU

Przejścia graniczne w Tatrach. Straż Graniczna wyjaśnia, co grozi turystom za przekroczenie granicy ze Słowacją na górskim szlaku

2023-10-06 15:48

Tymczasowe kontrole na granicy polsko-słowackiej stały się faktem. Zapytaliśmy Straż Graniczną, jak wygląda sytuacja z przejściami granicznymi w Tatrach. Rzeczniczka prasowa Karpackiego Oddziału Straży Granicznej mjr Dorota Kądziołka wyjaśnia, które punkty są dostępne dla turystów oraz co grozi osobom, które podczas wędrówki górskim szlakiem nieumyślnie przekroczą granicę ze Słowacją.

Spis treści

  1. Kontrola graniczna ze Słowacją. Od kiedy obowiązuje?
  2. Przejścia graniczne ze Słowacją w Tatrach. Którędy można legalnie przejść?
  3. Co grozi turystom za nieumyślne przekroczenie granicy polsko-słowackiej w Tatrach?
  4. Jakie dokumenty są potrzebne do przekroczenia granicy polsko-słowackiej?

Kontrola graniczna ze Słowacją. Od kiedy obowiązuje?

We wtorek, 3 października została wprowadzona tymczasowa kontrola na granicy polsko-słowackiej. Jak przekazał premier Mateusz Morawiecki decyzja ta została podjęta w związku z dużą liczną migrantów, którzy próbują nielegalnie dostać się tą drogą do Polski. Jak poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński ta liczba miała wzrosnąć aż o 1000 procent w porównaniu do 2022 roku. Według danych Straży Granicznej w tym roku nielegalnie granice próbowało przejść 544 osoby, gdzie w ubiegłym roku o tej samej porze były to 122 osoby.

Przejścia graniczne ze Słowacją w Tatrach. Którędy można legalnie przejść?

Jak poinformowała nas rzeczniczka prasowa Karpackiego Oddziału Straży Granicznej mjr Dorota Kądziołka ważne zmiany dotyczące przejść granicznych ze Słowacją obowiązują w Tatrach. Na południu Małopolski zostały wyznaczone specjalne punkty, które można przekroczyć pieszo lub samochodem. Przejście w innej lokalizacji będzie traktowane jako nielegalne przekroczenie granicy i w polskim prawie jest uznawane za wykroczenie.

— W obecnie funkcjonującym modelu tymczasowego przywrócenia kontroli Straży Granicznej w Małopolsce zostały wprowadzone miejsca, gdzie można legalnie granicę przekraczać. Jeśli chodzi o ruch osobowy i towarowy to są Muszynka, Piwniczna-Zdrój, Jurgów i Chyżne. Dodatkowo dla obywateli Unii Europejskiej istnieje możliwość przekraczania granicy polsko-słowackiej w ruchu pieszym. Można to zrobić w miejscowościach Konieczna, Leluchów, Niedzica, Łysa Polana, Chochołów i Winiarczykówka. I tylko w tym miejscach, które wymieniłam, przekraczanie granicy jest legalne. Przekroczenie jej w innym miejscu niż wyznaczone, jest traktowane jako nielegalne przekroczenie granicy państwowej, co stanowi wykroczenie — przekazała nam mjr SG Dorota Kądziołka.

QUIZ wiedzy o Zakopanem. Jak dobrze znasz polską stolicę gór?

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się słynna skocznia narciarska w Zakopanem?
Wielka Krokiew

Co grozi turystom za nieumyślne przekroczenie granicy polsko-słowackiej w Tatrach?

Zapytaliśmy rzeczniczkę Karpackiego Oddziału Straży Granicznej o to, co grozi turystom, jeśli podczas wędrówki górskim szlakiem, nieumyślnie przekroczą granicę ze Słowacją. Jak wyjaśniła nam mjr SG Dorota Kądziołka taka sytuacja jest uznawana za wykroczenie, a przy wymierzaniu kary będą brane pod uwagę okoliczności, w jakich do tego doszło.

— Taka sytuacja jest uznawana za wykroczenie. Maksymalnie jest karana mandatem w wysokości 500 złotych. Natomiast istnieje także system pouczeniowy — to minimalne i maksymalne kary, które mogą zostać wymierzone. Jeżeli będzie przy takiej sytuacji obecny patrol Straży Granicznej, prawdopodobnie będzie te wszystkie okoliczności łagodzące brać pod uwagę. Dlatego nie należy być przerażonym w takiej sytuacji i spokojnie wyjaśnić strażnikom, jak do tego doszło — przekazała nam mjr SG Dorota Kądziołka.

Jakie dokumenty są potrzebne do przekroczenia granicy polsko-słowackiej?

W przypadku, kiedy obywatel Polski będzie chciał przekroczyć granicę polsko-słowacką, wystarczy, że będzie legitymować się dowodem osobistym lub paszportem. Dla osób spoza Unii Europejskiej podstawowym dokumentem w takiej sytuacji jest paszport oraz tytuł pobytowy.

— Jeżeli granicę polsko-słowacką przekracza obywatel Unii Europejskiej, korzystający z prawa swobody przepływu, to w tym przypadku wystarczy legitymować się dowodem osobistym bądź paszportem. Turyści spoza Unii Europejskiej powinni legitymować się paszportem oraz posiadać przy sobie tytuł pobytowy (czyli dokument, który uprawnia do pobytu na terytorium Polski lub innego kraju UE, np. wiza — dop. red.), który uprawnia ich do pobytu w Polsce i na tej podstawie weryfikujemy obywatelstwo takich osób — poinformowała mjr SG Dorota Kądziołka.

Jakie kraje są najbezpieczniejsze dla turystów? Czołówka to podróżnicze marzenie:

Tak szybko dawno nie było! Pendolino z Krakowa do Warszawy jedzie tylko dwie godziny