wiadomości z regionu

Zakopane. Pięć ofiar śmiertelnych huraganowego wiatru. "Nie wychodźcie z domów"

2024-04-02 16:25

Huraganowy wiatr w Tatrach i na Podhalu powala drzewa na drogi blokując drogi. Nieprzejezdna jest m.in. trasa z Zakopanego w kierunku Morskiego Oka. Po godzinie 12.00 silny podmuch wiatru na zakopiańskiej Olczy powalił w drzewo na samochód, którym jechała młoda kobieta. Poszkodowanej nie udało się uratować. Po 15.00 służby podały informacje o kolejnej ofierze - 9-letnim chłopcu.

AKTUALIZACJA. Pięć ofiar śmiertelnych huraganowego wiatru

Pięć osób, w tym dwoje dzieci, zginęło w poniedziałek wielkanocny w Zakopanem i Rabce-Zdroju, przygniecione przez drzewa powalone pod naporem huraganowego wiatru - poinformował rzecznik małopolskiej straży pożarnej mł. kpt. Hubert Ciepły.

Trzy osoby, w tym sześcioletnie dziecko, zginęły przygniecione przez drzewo w Parku Zdrojowym Rabce-Zdroju. W Zakopanem drzewo przewróciło się na 9-letnie dziecko stojące wraz z matką przy jednym z kościołów; dziecko zmarło po przewiezieniu do szpitala. Wcześniej w Zakopanem drzewo runęło na jadącą samochodem 23-latkę – kobieta zginęła na miejscu.

W poniedziałek w związku z huraganowym wiatrem małopolscy strażacy do godz. 14. interweniowali już 140 razy, w tym 53 razy w powiecie tatrzańskim i 41 w powiecie nowotarskim. Wiatr na Podhalu powala drzewa na drogi. Nieprzejezdna jest m.in. trasa z Zakopanego w kierunku Morskiego Oka. Drzewa spadały też na lokalne drogi i parkingi. Wiatr zerwał także fragment poszycia dachowego z jednego z zakopiańskich hoteli.

Małopolska. Trzy ofiary śmiertelne przygniecione przez drzewo w Rabce-Zdroju

Trzy osoby, w tym sześcioletnie dziecko, zginęły w poniedziałek przygniecione przez powalone pod naporem wiatru drzewo w Rabce-Zdroju – poinformował rzecznik małopolskiej straży pożarnej mł. kpt. Hubert Ciepły.

Do tragicznego zdarzenia doszło przy ul. Parkowej w Rabce-Zdroju. Nie żyje także 9-letnie dziecko, na które spadło drzewo przy jednym z kościołów w Zakopanem. Także w Zakopanem zginęła podróżująca samochodem 23-latka, również przygnieciona przez drzewo.

W wielkanocny poniedziałek w związku z huraganowym wiatrem małopolscy strażacy do godz. 14. interweniowali już 140 razy, w tym 53 razy w pow. tatrzańskim i 41 w pow. nowotarskim. 

Drzewo przewróciło się na jadący samochód. Zginęła młoda kobieta

Zakopiańscy strażacy w poniedziałek po południu odnotowują kolejne interwencje związane z huraganowym wiatrem. Drzewa zostały powalone przez wiatr m.in. na drogę prowadzącą z Zakopanego do Morskiego Oka. Strażacy na bieżąco udrażniają przejazd.

Na turystyczny trakt pomiędzy Palenicą Białczańską a Morskim Okiem również spadło drzewo. Mimo, że przed południem Tatrzański Park Narodowy zdecydował o wstrzymaniu sprzedaży biletów na szlaki, wcześniej do Morskiego Oka wyruszyli turyści. Sytuację na szlaku na bieżąco monitorują służby TPN.

Przed południem na zakopiańskiej Olczy silny podmuch wiatru powalił drzewa na samochód, którym jechała młoda kobieta. Poszkodowanej nie udało się uratować.

Nagły podmuch wiatru po godz. 11. przewrócił przydrożne drzewo wprost na jadący samochód. Jadąca nim mieszkanka powiatu tatrzańskiego została zakleszczona w pojeździe. Strażacy musieli użyć specjalnych narzędzi, aby uwolnić poszkodowaną. Niestety mimo prowadzonej reanimacji nie udało się jej uratować – przekazał rzecznik.

Pył saharyjski na Podhalu. Tak teraz wygląda południe Polski

Od soboty na Podhalu wieje z południa huraganowy wiatr, który wraz z napływem zwrotnikowego ciepła przyniósł saharyjski pył. W nocy z niedzieli na poniedziałek wiatr przybrał na sile. Na szczytach w porywach wiatr osiąga prędkość 130 km/h, a w Zakopanem porywy wiatru przekraczają 70 km/h.

Z powodu silnego wiatru zamknięto tatrzańskie szlaki. Nie kursuje kolejka na Kasprowy Wierch. Odwołano też doroczne zawody na starym sprzęcie narciarskim na Kalatówkach.

Wielkanocna parada Turków w Tryńczy

QUIZ wiedzy o Tatrach. Jak dobrze znasz polskie góry?

Pytanie 1 z 14
Które schronisko po polskiej stronie Tatr jest położone najwyżej?

Po godzinie 15.00 służby odnotowały kolejny wypadek. Jak podał portal polsatnews.pl, na jednej z ulic w Zakopanem dziecko zostało przygniecione przez drzewo. 9-latek został przewieziony do szpitala, ale jego życia nie udało się uratować. Ranna została też starsza kobieta.

Służby apelują, by w najbliższych godzinach nie wychodzić z domów i powstrzymać się od spacerów.

Listen on Spreaker.