Spowiedź święta

i

Autor: unsplash

WIADOMOŚCI

Zakaz spowiedzi świętej dla dzieci. Czy powinno się go wprowadzić? Polska europosłanka popiera ten pomysł

2024-04-26 7:39

Spowiedź święta to nieodłączny element wiary katolickiej. Coraz częściej pojawiają się jednak głosy, że wyznawanie grzechów przed księdzem jest nieodpowiednia dla dzieci. Jej przeciwnicy podkreślają, że najmłodsi członkowie i członkinie Kościoła katolickiego często nie rozumieją do końca jej idei, a cały proces może być dla nich niezwykle stresujący. Europosłanka Danuta Hübner zabrała głos w tej sprawie, uznając, że powinno się zakazać tej praktyki.

Spowiedź święta dzieci wzbudza coraz więcej kontrowersji

Według zasad Kościoła katolickiego dzieci przystępują do pierwszej Komunii Świętej w wieku około 9 lat. To oznacza, że wówczas po raz pierwszy podchodzą do spowiedzi. Coraz częściej pojawiają się jednak głosy, że wysyłanie tak małych dzieci, aby wyznawały swoje grzechy przed księdzem, zazwyczaj dużo starszym mężczyzną, może być dla nich nieodpowiednie. Czasem zwyczajnie nie rozumieją, na czym polega dokładnie polega ten akt, a dodatkowo muszą wyznać kwestie, będące dla nich wstydliwe lub stresujące. Co więcej, rodzice coraz częściej dzielą się w mediach społecznościowych tym, jak ich dzieci zostały potraktowane przez księdza w konfesjonale. Zdarzały się sytuacje, w których duchowny podnosił na nie głos lub pytał o kwestie związane ze współżyciem, których dzieci zwyczajnie nie rozumiały.

Zakaz spowiedzi dla dzieci? Polska europosłanka jest za

Dyskusja na temat wprowadzenia zakazu dopuszczania dzieci do spowiedzi coraz częściej toczy się w mediach społecznościowych. Ostatnio głos na ten temat zabrała polska europosłanka Danuta Hübner. Polityczka udostępniła na Twitterze wpis internauty, który przekonuje, że takie działania narażają dzieci na ingerencję w ich intymne sprawy, w dodatku bez nadzoru ze strony rodziców.

— Spowiedź dzieci powinna być prawnie zabroniona. To nieuprawniona i szkodliwa ingerencja w intymność dziecka, na dodatek, całkowicie pozbawiona kontroli — napisał internauta. — Dziecko nabiera też zaufania do tego przebranego pana, co ułatwia później podobnie przyodzianym panom krzywdzić dzieci — dodała do tego Danuta Hübner.

QUIZ: Jak rozpętałem drugą wojnę światową. Pamiętasz przygody Franka Dolasa?

Pytanie 1 z 11
1. Zacznijmy od czegoś prostego. W rolę starszego strzelca Franciszka Dolasa wcielił się:

Beata Kempa oburzona pomysłem wprowadzenia zakazu spowiedzi dla dzieci

Nie trzeba było długo czekać na reakcję osób, którym pomysł wprowadzenia zakazu spowiedzi dla dzieci się nie podoba. Głos na ten temat zabrała na Twitterze europosłanka Beata Kempa, która uznała to odciąganie dzieci od wiary.

— Po co mają zgłębiać wiarę, która może być dla nich w dorosłym życiu czasami jedynym oparciem, po co uczyć pojednania? Wyzuć dzieci z wszelkich wartości i zasad — na to nawet komuniści w czasach rozkwitu nie wpadli — napisała Beata Kempa.

Tak wygląda pałac braci Koral. Majestatyczne złote rzeźbione lwy pilnują wejścia:

Wieczorny Express cz. II - Beata Kempa, Daria Gosek-Popiołek, Grzegorz Płaczek