Zakaz spalania paliw stałych w krakowskich gminach? Są wstępne plany

2022-10-25 9:31
Smog w Toruniu. Za śmieci w piecu srogie kary
Autor: pixabay.com

Politycy Koalicji Obywatelskiej z Krakowa chcą, aby od 1 września 2026 roku w gminach sąsiadujących z tym miastem obowiązywał zakaz spalania paliw stałych – tak jak w stolicy Małopolski. Przygotowują rezolucję w tej sprawie, by przedłożyć ją zarządowi województwa małopolskiego.

Jak poinformował na briefingu prasowym radny Dominik Jaśkowiec, dokument zostanie przedstawiony Radzie Miasta Krakowa na sesji 9 listopada. KO liczy na przegłosowanie rezolucji i przedstawienie jej sejmikowi Małopolski jako stanowiska rady miasta. Politycy KO zwracają uwagę, że część zanieczyszczeń napływa do Krakowa z gmin ościennych - tzw. obwarzanek krakowski.

- To po to, aby wygrać walkę ze smogiem – mówił radny.

Dominik Jaśkowiec przypomniał, że 9 listopada radni miejscy będą decydować także o tym, czy w mieście zostanie wprowadzona Strefa Czystego Transportu (SCT). Projekt uchwały zakłada, że SCT obowiązywałaby od 1 lipca.

To kolejny krok w walce o czyste powietrze – powiedział Jaśkowiec.

Politycy KO przekazali informację o pomyśle zakazu spalania paliw stałych w gminach sąsiednich po spotkaniu Parlamentarnego Zespołu Antysmogowego, który w poniedziałek obradował w Krakowie.

Ze spotkania Zespołu płyną niezbyt pozytywne wnioski – powiedział poseł PO Aleksander Miszalski.

Jak mówił, jakość powietrza w Krakowie poprawiła się, ale w pozostałych regionach Małopolski nie widać takiej poprawy. Jak poinformował poseł, w województwie 1/3 pieców została wymieniona na ekologiczne. Zdaniem przedstawicieli KO program Czyste Powietrze nie jest realizowany efektywnie.

Uchwała antysmogowa dla Małopolski z 2017 roku zakłada, że w nowo budowanych domach mają być montowane wyłącznie ekologiczne kotły 5 klasy. Do końca 2026 roku mieszkańcy są zobowiązani wymienić piece klasy 3 i 4 na węgiel lub drewno. Wprowadzona we wrześniu zmiana wprowadza zakaz używania pieców bezklasowych od 1 maja 2024 roku; pierwotnie - od 1 stycznia 2023 roku.

W Krakowie od września 2019 roku obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem, w tym w kominkach.

Węgiel z biedaszybów jest o wiele tańszy.

Czy dobrze pamiętasz słodycze z lat 80. i 90.?

Pytanie 1 z 10
Pierwsze chrupki kukurydziane o smaku czekoladowym nazywały się:
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE