Wypadki śmiertelne i dewastowanie stacji napraw. Małopolscy rowerzyści nie mają lekko

2020-09-07 14:41
Wypadki śmiertelne i dewastowanie stacji napraw. Małopolscy rowerzyści nie mają lekko
Autor: pixabay.com Jedną z pczyczyn wypadków rowerzystów jest zły stan techniczny jednośladów.

"Dekalog Rowerzysty" ma go uchronić przed wypadkami na drodze. Chodzi o spot nagrany przez małopolską policję, który zwraca uwagę na najczęstsze błędy rowerzystów w ruchu drogowym. Tymczasem w Krakowie, ktoś nagminnie niszczy i okrada miejskie stacje napraw rowerowych. Miasto jest na to bezradne.

Największym zagrożeniem dla rowerzysty na drodze jest on sam. Według danych Małopolskiej Policji od początku roku doszło do ponad 300 wypadków z udziałem rowerzystów, 14 poniosło śmierć. Policja oceniła, że 10 ofiar zginęło z własnej winy, stąd pomysł na nowy spot edukacyjny. Ma on uczulać na najczęstsze błędy jakie rowerzyści popełniają.

Nieustąpienie pierwszeństwa, nieprawidłowe skręcanie, nieprawidłowe wskazywanie manewrów, czyli kierunków. Jeżeli chodzi o kierujących pojazdami to z kolei niezachowanie bezpiecznej odległości od rowerzysty. Jeżeli wyprzedzamy rowerzystę, to musimy zachować ten odstęp około jednego metra - mówi Joanna Biel-Radwańska z małopolskiej drogówki.

Policjanci zwrócili uwagę, że często rowery są w złym stanie technicznym. Kraków ma 45 miejskich stacji napraw, ale są one dewastowane i okradane. Miejski Radny Łukasz Gibała twierdzi, że ma na to sposób.

Kamery pełniłyby przede wszystkim funkcję prewencyjną. Odstraszałyby potencjalnych wandali przed kradzieżą, czy przed dewastacją tych stacji. A jeśli już by do takiej kradzieży, dewastacji doszło, no to łatwo byłoby zidentyfikować osobę odpowiedzialną - mówi.

Zarząd Transportu Publicznego informuje, że 5 stacji ma monitoring i nie odstraszyło to ani wandali, ani złodziejów. Wobec tego instalacja kamer przy pozostałych się nie opłaca. Urzędnicy nie są w stanie oszacować dokładnych kosztów ciągłego doposażania okradanych z narzędzi stacji napraw. Przekonują jednak, że instalacja monitoringu byłaby znacznie droższa przy braku pozytywnych efektów.

Tematyką bezpieczeństwa rowerowego w Krakowie i Małopolsce zainteresował się Kuba Paduch.
Kraków: spot policji Małopolskiej o bezpieczeństwie dla rowerzystów pod tytułem "Dekalog Rowerzysty"
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE