opera

i

Autor: wikipedia, Zygmunt Put

Wynalazek naukowców z AGH w Krakowie wspiera muzyków w Operze Krakowskiej

2020-06-18 15:46

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie skonstruowali specjalną barierę orkiestronu, która zapewnia lepszą słyszalność muzyki w sali. To małe urządzenie, a bardzo poprawia akustykę - zapewniają konstruktorzy.

Skonstruowana bariera orkiestronu podzielona jest na sekcje o szerokości 120 centymetrów, w których zamontowano panele w formie żaluzji. Odległość między panelami i kąt nachylenia są regulowane. Dzięki temu można dostosować parametry akustyczne bariery w zależności od rozmieszczenia muzyków w orkiestronie, rodzaju wykonywanej muzyki czy scenografii.

Zastosowanie wynalazków jest cennym osiągnięciem. Zmieniamy jakość odbioru muzyki bez angażowania elektroakustycznego wspomagania. Te płyty można podnosić i regulować kąt, dzięki temu następuje przekazanie dźwięku z fosy orkiestrowej na widownię i na scenę - tłumaczy Adam Pilch z AGH.

orkiestron

i

Autor: materiał prasowy AGH

Proces wdrożenia innowacyjnej konstrukcji odbył się w tamtym roku w ramach projektu dofinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Wcześniej w orkiestronie zastosowano między innymi systemy rozpraszające dźwięk, które były przedmiotem innych zgłoszeń patentowych naukowców z AGH.

Dzięki tej zmianie orkiestra siedzi bliżej nas. Słyszymy ich lepiej i głośniej. Dzięki temu widownia czuje się bliżej muzyki, bardziej otoczona przez dźwięk - dodaje Adam Pilch z AGH.

Małe bażanty złociste w ZOO w Muszynie

Jesteś prawdziwym kociarzem? Sprawdź, ile wiesz o kotach! [QUIZ]

Pytanie 1 z 18
Według jednej z legend kot ocalił Mahometa przed:
Jesteś prawdziwym kociarzem? Sprawdź, ile wiesz o kotach! [QUIZ]