Wybory

i

Autor: Wikipedia Commons, Artur Andrzej Wybory samorządowe 2024

Wiadomości

Wybory samorządowe 2024 w Krakowie. Aby zagłosować, musisz dopełnić tego obowiązku

2024-01-04 15:37

Wybory samorządowe odbędą się najprawdopodobniej 7 lub 21 kwietnia 2024 roku. Zapowiedział to premier Donald Tusk, gdyż to właśnie premier ustala termin tych wyborów. Aby zagłosować w Krakowie i wybrać nowych włodarzy stolicy Małopolski, trzeba być osobą stale zamieszkującą na terenie miasta. Warto więc zaktualizować swój adres w Centralnym Rejestrze Wyborców i złożyć wniosek o zameldowanie na pobyt stały albo o ujęcie w stałym obwodzie głosowania. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Wybory samorządowe w Krakowie. Nie można pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania, więc jak dołączyć do spisu wyborców?

W spisach wyborców w wyborach samorządowych znajdą się wyłącznie ci wyborcy, którzy są ujęci w danym obwodzie głosowania na stałe. W tych wyborach nie można jednorazowo zmienić miejsca głosowania ani pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania. Aby zmienić komisję wyborczą, w której chcemy zagłosować, trzeba zaktualizować swój stały adres w Centralnym Rejestrze Wyborców. Można  to zrobić poprzez:

  • zameldowanie się na pobyt stały (w urzędzie lub online, dotyczy tylko obywateli polskich)
  • złożenie wniosku o ujęcie w stałym obwodzie głosowania (w urzędzie lub online – trzeba, aby dołączyć do wniosku dokumenty potwierdzające fakt stałego zamieszkiwania pod tym adresem, np. imienne rachunki za media w tym lokalu, dokumenty potwierdzające własność, pierwsza strona swojego rozliczenia podatkowego z tym adresem).

Wnioski papierowe można składać we właściwych referatach Wydziału Spraw Administracyjnych od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.40–18.00:

  • adresy w dzielnicach I-VII (Śródmieście, Krowodrza) – aleja Powstania Warszawskiego 10
  • adresy w dzielnicach VIII-XIII (Podgórze) – ul. Wielicka 28A
  • adresy w dzielnicach XIV-XVIII (Nowa Huta) – os. Zgody 2.

Z uwagi na spodziewaną wysoką frekwencję i dużą liczbę wniosków składanych bezpośrednio przed wyborami, krakowski magistrat radzi, aby nie zwlekać z tymi czynnościami do ostatniej chwili. Zmiany nie zachodzą automatycznie, a każdy wniosek musi zostać rozpatrzony przez urzędnika, który wprowadza stosowne dane do Centralnego Rejestru Wyborców w obowiązujących terminach ustawowych. Osoby, które nie są pewne tego, czy są ujęte we właściwym stałym obwodzie głosowania, mogą to samodzielnie sprawdzić tutaj.

ZOBACZ TAKŻE: Każdy może zobaczyć słynną Lucy. W Krakowie wystawiono rekonstrukcję sprzed 3,2 mln lat

Express Biedrzyckiej - dr hab. Tomasz SŁOMKA