Skandaliczna wypowiedź Marka Króla w Telewizji Republika

i

Autor: Wikipedia Commons, Jacek Proszyk (fotografia numeru obozowego Jerzego Kamienieckiego, więźnia Auschwitz)/print screen X, @mirkowy Skandaliczna wypowiedź Marka Króla w Telewizji Republika

Wiadomości

„Należy im założyć czipy. Tańsze są oczywiście numery”. Muzeum Auschwitz reaguje na druzgocącą wypowiedź w TV Republika

2024-01-04 15:38

Nowy minister kultury i dziedzictwa narodowego odwołał 19 grudnia dotychczasowych prezesów Zarządów TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Spotkało się to z falą protestów, a wręcz "okupacji" budynków mediów publicznych nie tylko przez najsowiciej wynagradzanych prezenterów, ale też prawicowych polityków. Od tego momentu epicentrum prawicowej publicystyki znalazło się w Telewizji Republika. To właśnie tam w środę, 3 grudnia padły skandaliczne słowa Marka Króla o "tatuowaniu" migrantów. Na tę druzgocącą wypowiedź natychmiast zareagowało Muzeum Auschwitz.

Telewizja Republika epicentrum prawicy. Jeden z komentatorów mówi o tatuowaniu migrantów

Redaktorem naczelnym stacji telewizyjnej TV Republika jest Tomasz Sakiewicz. Po zmianach strukturalnych w mediach publicznych pracę znaleźli tam tacy prezenterzy i pracownicy mediów jak Danuta Holecka, która jest jedną z prowadzących głównego wydania serwisu informacyjnego. 28 grudnia 2023 nowym dyrektorem programowym telewizji został natomiast znany z TVP Info Michał Rachoń. Choć skrajnie prawicowa retoryka telewizji wielu oburza, słowa, jakie padły na antenie w środę, 3 stycznia wydają się więcej niż skandaliczne. W jednym z programów komentowano unijny pakt migracyjny oraz koncepcje relokacji migrantów. Gośćmi byli Jakub Dymek oraz Marek Król. Prowadzący program skomentował, że migrantów "nie zamkniemy w mieszkaniach pod klucz". Na to Marek Król odpowiedział: "to należy im założyć czipy, jak to się pieskom zakłada. Tańsze są oczywiście numery na lewej ręce". To nie pierwsze tak ksenofobiczne słowa na antenie Telewizji Republika, dlatego przezorny prowadzący zaprotestował przeciwko tej wypowiedzi (z uwagi na to, że ewentualną odpowiedzialność karną ponosi również nadawca). Urywek tego nagannego programu można zobaczyć poniżej.

Muzeum Auschwitz reaguje. "Przejaw moralnego oraz intelektualnego zepsucia"

Auschwitz był jedynym niemieckim, nazistowskim obozem, w którym więźniom tatuowano numery. Jesienią 1941 roku znakowano w ten sposób sowieckich jeńców, od marca 1942 roku Żydów oraz Polaków przenoszonych z Auschwitz do Birkenau, a od początku 1943 roku pozostałych więźniów. W innych obozach koncentracyjnych i zagłady, jak m. in. Sobibór, Majdanek, Bełżec, Sachsenhausen, Ravensbrück czy Dachau więźniowie byli oznaczani numerami na pasiakach. Muzeum w małopolskim Oświęcimiu po raz kolejny (pierwszy raz po słowach Jana Pietrzaka) zareagowało pisząc, że "tragedia Auschwitz pokazuje, do czego prowadzą idee nienawiści i pogardy wobec innego człowieka. Instrumentalizacja losów ludzi, którzy ginęli w niemieckich obozach, w nikczemnej retoryce antymigracyjnej to haniebny i zatrważający przejaw moralnego oraz intelektualnego zepsucia".

ZOBACZ TAKŻE: Korowód na zakończenie Roku Tetmajera w Krakowie

Napadł na stację paliw po pluszowego misia