Wojna 1920 na polskich i radzieckich plakatach propagandowych w Kamienicy Szołajskich

i

Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Przykłady plakatów wystawionych na muzealnej ekspozycji.

Wojna 1920 na polskich i radzieckich plakatach propagandowych na wystawie w Krakowie

2020-07-23 13:22

Plakaty propagandowe z czasów Wojny Polski ze Związkiem Radzieckim na specjalnej wystawie. "1920. Cud Wisły" to próba pokazania przez Muzeum Narodowe w Krakowie dobrze znanej Polakom wojny od nieco innej strony.

Wojna Polsko-Bolszewcika jako starcie nie tylko wojsk, ale także artystów. Muzeum Narodowe w Krakowie otworzyło w Kamienicy Szołajskich przy Placu Szczepańskim 9 wystawę o nazwie "1920. Cud Wisły". Znajdziemy tam około 200 eksponatów związanych ze stuletnim już konfliktem. Połowa z nich to przykłady na to jak wojna wpłynęła na ówczesną sztukę.

Wystawa antyrosyjskich i antypolskich plakatów z czasów Wojny Bolszewickiej

Rysunku, obrazy, plakat, który tu się jawi jako jedna z takich zasadniczych części, oraz umundurowanie, uzbrojenie żołnierza polskiego, w tym pamiątki bezpośrednio związane z niektórymi osobami czy to Marszałkiem Polski Piłsudskim, czy zwykłym żołnierzem - mówi kustosz Muzeum Narodowego Piotr Wilkosz.

Sporą część wystawy stanowią plakaty propagandowe tworzone przez obie strony konfliktu. Jak mówi Dyrektor Muzeum Narodowego Andrzej Szczerski, wojna propagandowa miała równie wielkie znaczenie, co zbrojna.

Historia znajduje swoje odzwierciedlenie w sztuce a jednocześnie te wydarzenia historyczne są właśnie generowane poprzez sztukę, poprzez artystów. Sztuka propagandowa, te plakaty inspirujące do wstępowania do Wojska Polskiego, do walki na froncie, tak naprawdę bez nich nie udałoby się tego zwycięstwa osiągnąć - mówi.

Wystawa będzie otwarta do końca listopada. 15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego, odbędą się na wystawie dodatkowe wydarzenia.

Wystawę obejrzał już nasz reporter Kuba Paduch:

Czy rozpoznasz zwięrzę po jego fragmencie? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. Na zdjęciu jest:
zebra