Wciąż nie działa system informatyczny Urzędu Marszałkowskiego. Od ataku hakerskiego minął tydzień!

2021-02-15 14:08
haker
Autor: Pixaby

W tydzień od ataku hakerskiego nadal nie działa system informatyczny Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. "Skupiamy się na przywróceniu funkcjonowania tego systemu, przy czym ważniejsze niż zrobienie tego szybko, jest by odbyło się to w bezpieczny sposób" - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik marszałka województwa Dawid Gleń.

Dodał, że być może w ciągu najbliższych dwóch tygodni uda się uruchomić pocztę elektroniczną. Jak poinformował rzecznik, w związku atakiem hakerskim marszałek województwa powołał grupę zadaniową, która ma czuwać nad bezpiecznym funkcjonowaniem Urzędu Marszałkowskiego.

"Nasze służby informatyczne cały czas pracują" – mówił Dawid Gleń. Podkreślił, że choć po ataku doszło do ryzyka utraty danych osobowych m.in. klientów Urzędu Marszałkowskiego, to nie ma w tym momencie potwierdzenia, żeby osoby nieuprawnione faktycznie uzyskały do nich dostęp.

Tak wyglądają autobusy w Krakowie w zimie

Atak nastąpił 8 lutego. Polegał na wprowadzeniu złośliwego oprogramowania szyfrującego pliki. O zdarzeniu poinformowane zostały służby, m.in. policja i ABW oraz prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Dochodzenie w tej sprawie prowadzi policja. Dotyczy ono niszczenia, uszkadzania, zmieniania, utrudniania dostępu do danych informatycznych i zakłócania ich przetwarzania i gromadzenia. Funkcjonariusze z Wydziału ds. Zwalczania Cyberprzestępczości Komendy Wojewódzkiej wydali zalecenia dotyczące zabezpieczenia materiału dowodowego na potrzeby śledztwa.

Zalecenia te zostały wykonane. Uzyskaliśmy dane, które są obecnie analizowane. W tej sprawie, podobnie jak w innych tego typu, będziemy prawdopodobnie występować o opinie ekspertów z NASK – powiedział PAP rzecznik prasowy małopolskiej policji mł. insp. Sebastian Gleń.

Zalecenia te zostały wykonane. Uzyskaliśmy dane, które są obecnie analizowane. W tej sprawie, podobnie jak w innych tego typu, będziemy prawdopodobnie występować o opinie ekspertów z NASK" – powiedział PAP rzecznik prasowy małopolskiej policji mł. insp. Sebastian Gleń.

Według policjantów ataku hakerskiego dokonała profesjonalna grupa, a nie amatorzy. W sposobie jej działania widać - jak mówił Sebastian Gleń - cechy wspólne z atakami dokonanymi w ostatnim roku na instytucje publiczne w Portugalii, Wielkiej Brytanii i USA.

Przestępcy użyli bardzo popularnego programu, który blokując dostęp do danych, automatycznie za jego przywrócenia żąda okupu.

Marszałek województwa Witold Kozłowski w liście, który został umieszczony na stronie internetowej Urzędu, przeprosił Małopolan za utrudnienia, które nastąpiły po ataku i zapewnił, że podejmowane są wszystkie możliwe działania, które mają zapewnić prawidłowe funkcjonowanie Urzędu Marszałkowskiego obecnie i w przyszłości.

Kochasz niezdrowe jedzenie? Sprawdź ile kalorii mają te fast foody!

Pytanie 1 z 8
Ile kalorii ma zapiekanka?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE