Ataki niedźwiedzi na Słowacji

i

Autor: Horská záchranná služba/print screen FB Marika Trnková Bizubová Ataki niedźwiedzi na Słowacji

Wiadomości

W tym mieście wprowadzono stan wyjątkowy. "Ludzie przeskakiwali przez płoty" uciekając przed niedźwiedziem [WIDEO]

2024-03-19 7:27

W sobotę, 16 marca, próbując uciec przed niedźwiedziem, Białorusinka spadła z wysokości około 150 m. Ratownicy z Górskiego Pogotowia Ratunkowego HZS znaleźli ją martwą pod szczytem Na Jamie. W niedzielę, 17 marca w słowackim mieście Liptowski Mikulasz (Liptovský Mikuláš) doszło do kolejnego ataku niedźwiedzia. Rany po spotkaniu ze zwierzęciem ma dziewczynka, dwie kobiety oraz dwóch mężczyzn. Do sieci trafiło kilka nagrań ze sparaliżowanego strachem miasta.

Ataki niedźwiedzi na Słowacji. Jest ofiara śmiertelna

W sobotę do tragicznego zdarzenia doszło w Tatrach Niskich w rejonie góry Sinej koło Demianowskiej Jaskini Lodowej. Dwójka Białorusinów wybrała się na spacer w nieoznakowanym i trudnodostępnym szczególnie zimą terenie, gdzie jest sporo przepaści i żlebów. Spotkali tam niedźwiedzia i rzucili się do ucieczki. Mężczyzna stracił potem kontakt z kobietą. Nie mógł dodzwonić się ani odnaleźć swojej partnerki i w końcu zadzwonił na linię alarmową HZS. Później odnaleziono ciało martwej 31-letniej Białorusinki. Minister środowiska Tomasz Taraba w specjalnym nagraniu video poinformował, że 200-kilogramowy niedźwiedź z zakrwawionym pyskiem był widziany w tym miejscu. W niedzielę doszło do kolejnego ataku niedźwiedzia. Według wstępnych informacji rannych zostało pięć osób: 10-letnia dziewczynka, 32-letni mężczyzna, 49-letnia kobieta, 58-letnia kobieta i 72-letni mężczyzna. Do sieci trafiło kilka nagrań ukazujących niedźwiedzia biegającego po ulicach Liptowskiego Mikulasza.

Ataki niedźwiedzi w Tatrach. Jak się zachować i co zrobić, gdy spotkamy zwierzę?

Spotkania z niedźwiedziem, jak pokazują powyższe przypadki, mogą być niebezpieczne dla ludzi - zwłaszcza wiosną. Jedna z Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych opublikowała wskazówki, jak się zachować w takiej sytuacji:

  • Należy oddalić się w sposób cichy i spokojny – nie należy uciekać, aby niedźwiedź nie potraktował cię jak zdobycz! Nie należy także wchodzić na drzewo, niedźwiedź robi to znacznie lepiej.
  • Szczególnie ostrożnie należy się wycofać, jeśli natrafimy na młode niedźwiadki, samica w ich obronie może być bardzo niebezpieczna.
  • Nie wolno karmić niedźwiedzi, ani zostawiać resztek jedzenia, opakowań, które mogą je zainteresować, gdyż niedźwiedzie szczególnie niebezpieczne są podczas żerowania.
  • Nie wolno zbliżać się do niedźwiedzia, np. aby zrobić zdjęcia czy sfilmować go. Błysk flesza lub ostre oświetlenie latarką może go rozdrażnić.
  • Jeśli staniesz z niedźwiedziem oko w oko, należy delikatnie rozpiąć pas biodrowy plecaka, aby w razie czego móc go zrzucić – może niedźwiedź zainteresuje się nim.
  • Nie wolno robić gwałtownych ruchów ani patrzeć niedźwiedziowi w oczy.
  • Jeśli niedźwiedź obserwuje cię i ma uszy położone do tyłu, powoli wycofuj się. Jeżeli jesteś z dziećmi, zwracaj uwagę na ich zachowanie.
  • Jeśli jednak niedźwiedź nie straci zainteresowania tobą, delikatnie połóż się na ziemi, podkurcz nogi, osłoń rękoma szyję i twarz – w większości przypadków niedźwiedź zostawi cię w spokoju – w najgorszym razie powinien najwyżej podrapać.

ZOBACZ TAKŻE: Raj dla miłośników wspinaczki leży w Małopolsce. Znaliście Dolinę Brzoskwinki?

Aleksandra Lisowska przed igrzyskami w Paryżu
Listen on Spreaker.