W Tatrach przybywa śniegu. TOPR podniósł stopień zagrożenia lawinowego

i

Autor: pixabay

Pogoda w Tatrach

W Tatrach przybywa śniegu. TOPR podniósł stopień zagrożenia lawinowego

2024-04-20 11:07

W Tatrach nadal panują zimowe warunki. Na szczytach przybywa śniegu i panuje mróz. Ratownicy TOPR podnieśli stopień zagrożenia lawinowego do drugiego, umiarkowanego stopnia. W Zakopanem może spaść do 10 cm śniegu.

Pogoda w Tatrach. Na szczytach przybywa śniegu

IMGW wydał ostrzeżenie dla rejonu Podhala przed lokalnymi burzami, deszczem i silnym wiatrem osiągającym w porywach do 70 km/h, które mogą wystąpić w sobotę po południu. W nocy z soboty na niedzielę oraz rano prognozowane są opady śniegu, powodujące przyrost pokrywy śnieżnej miejscami, na południu Małopolski nawet do 10 cm.

W sobotę na Kasprowym Wierchu leżało 70 cm śniegu, a temperatura na szycie spadła do -7 st. C. Wiatr w porywach osiąga prędkość do 90 km/h.

Trudne warunki do uprawiania turystyki. W góry tylko z zimowym sprzętem

W wyższych partiach Tatr panują trudne warunki do uprawiania turystyki. Jak informują służby Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), pojawiła się warstwa świeżego śniegu, pod którą zalega zmrożona warstwa. W partiach reglowych również jest kilkucentymetrowa warstwa świeżego śniegu.

„Pokrywa śnieżna jest zróżnicowana w zależności od wystawy. Należy uważać na depozyty z nawianego śniegu leżące głównie w pobliżu grani. Śnieg rano jest twardy i zmrożony, szczególnie w miejscach zacienionych - żleby, gdzie może utrzymać się przez cały dzień. Uwagę należy zwrócić na płaty zlodowaciałego śniegu szczególnie na stromym zboczu. Pokonując je, należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ, poślizgnięcie się grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. Dodatkowym utrudnieniem jest niski pułap chmur i mgła, które w połączeniu z opadami śniegu, znacznie ograniczają widzialność, co może prowadzić do pobłądzeń” – czytamy w komunikacie turystycznym TPN.

Poruszanie się w wyższych partiach Tatr wymaga posiadania sprzętu zimowego, takiego jak raki, czekan, kask i lawinowe ABC - to detektor, sonda i łopatka.

ZOBACZ TEŻ: Wysyp krokusów w Tatrach w Wielkanoc. Fioletowe pole rozkwitło idealnie na święta