Wiadomości

Powrót zimy w Tatrach. Mróz i opady śniegu to jednak nie wszystko

2024-04-18 16:56

W Tatry wróciła zima. W czwartek na szczytach pada śnieg, a temperatura spadła tam do ok. minus 8 st. C. Obowiązuje pierwszy, niski stopień zagrożenia lawinowego. Na Kasprowym Wierchu leży 62 cm śniegu. Szczegóły w naszym artykule.

W Tatrach ponownie zima. Obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego

Na Kasprowym Wierchu leży 62 cm śniegu. W górach wieje silny wiatr, który utworzył zwały śniegu, głównie w okolicach grani. Panują bardzo trudne warunki turystyczne. Na zboczach zalegają płaty zmrożonego śniegu.

Dodatkowym utrudnieniem w tej części Tatr jest niski pułap chmur, który ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie, co może być przyczyną pobłądzeń. Poruszanie się w wyższych partiach Tatr wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego, jak raki, czekan, kask i lawinowe ABC – to jest detektor, sonda i łopatka – poinformowały służby Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Zima w Tatrach. Od czwartku do odwołania zamknięty czarny szlak turystyczny z Polany Zahradziska

W czwartek na jeden dzień został zamknięty dla ruchu turystycznego szlak żółty w Dolinie Kościeliskiej – od wejścia do Wąwozu Kraków do Hali Pisanej w obu kierunkach. Powodem ograniczenia są prace związane z usuwaniem drzew zagrażających bezpieczeństwu turystów.

Od czwartku do odwołania został też zamknięty czarny szlak turystyczny z Polany Zahradziska na Przysłop Miętusi w obu kierunkach. Na trakcie rozpoczął się remont mostku.

W Tatrach ponownie zima! Intensywne opady śniegu, mróz i zagrożenie lawinowe

Kraków: W Sądzie Apelacyjnym rozpoczęła się rozprawa Roberta J. Oskarżonego o brutalne morderstwo i oskórowanie studentki Katarzyny Z.