Kraków w zimowej i świątecznej odsłonie

i

Autor: Monika Sochacka

W Krakowie zgasną światła! O co chodzi? Kiedy dokładnie?

2022-12-20 15:57

Na jedną minutę w całym mieście zostaną zgaszone wszystkie iluminacje świetlne. To nie będzie awaria prądu a celowe działanie. Procedura wyłączania prądu będzie powtarzana codziennie. W ten sposób miasto pragnie zwrócić uwagę na pewien istotny aspekt!

Kraków wyłączy iluminacje świetlne. Jaki jest powód?

Od środy, 21 grudnia na jedną minutę między godz. 19:00 a 19:01 w Krakowie będą wyłączane iluminacje świetlne. Nastąpi to w sześciu miejscach. To symboliczny gest solidarności z Ukrainą w ramach akcji "Lights for Ukraine". Inicjatywa będzie powtarzana codziennie aż do 1 stycznia 2023 roku.

Biuro prasowe krakowskiego magistratu zapowiedziało, że przez 12 najbliższych dni w całym Krakowie będą wygaszane iluminacje przy pałacu Wielopolskich, bazylice Mariackiej, wieży ratuszowej, Sukiennicach, kopcu Kościuszki i kładki o. Bernatka.

W ten sposób miasto solidaryzuje się z Ukrainą, w której cały czas trwa wojna. Inicjatywa ma podkreślić więź między Polską a napadniętym krajem. Do akcji "Lights for Ukraine" dołączają kolejne miasta na całym świecie. Chwilowe wyłączanie świateł ma szczególnie zwrócić uwagę na blackout, czyli całkowite przerwy w dostawach energii elektrycznej w Ukrainie.

Akcja ma nie tylko pokazać solidarność poszczególnych miast z walczącymi żołnierzami, ale ma również zwrócić uwagę poszczególnych mieszkańców. W ten sposób nakłania ich do refleksji i podkreśla jedność z naszymi wschodnimi sąsiadami.

QUIZ. Kochasz świąteczne filmy? Sprawdź, jak dobrze je znasz. 8 na 12 to minimum!

Pytanie 1 z 12
Zacznijmy od czegoś prostego. To był znak rozpoznawczy złodziei, któremu czoła stawił "Kevin sam w domu". Po obrabowaniu domu:
QUIZ. Kochasz świąteczne filmy? Sprawdź, jak dobrze je znasz. 8 na 12 to minimum!
Artefakty z czasów wojny znalezione na terenie obozu pracy