Las Miyawaki w Krakowie

i

Autor: krakow.pl Las Miyawaki zasadzono niedaleko dawnego Składu Solnego w Krakowie

W Krakowie powstaną lasy kieszonkowe? Projekt BO zakłada tworzenie miejskich zagajników w całym mieście

2023-02-27 16:14

Radny Krzysztof Kwarciak zgłosił do Budżetu Obywatelskiego projekt, zakładający tworzenie lasów kieszonkowych w Krakowie. Oazy zieleni miałyby powstawać na działkach należących do miasta. Na każdy metr kwadratowy przypadałoby siedem drzew. Przypomnijmy, że w Krakowie rośnie już podobny miejski zagajnik - Las Miyawaki.

Krakowski BO 2023: jest projekt na lasy kieszonkowe 

"Posadźmy lasy kieszonkowe w różnych zakątkach Krakowa" to projekt zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego przez radnego Krzysztofa Kwarciaka. Jak wskazuje, dzięki tej inicjatywie w Krakowie powstać miałyby miejskie zagajniki. 

Gęsto posadzone drzewa i krzewy stanowiłyby skuteczną izolację przed spalinami, a latem skwer wypełniałby przyjemny chłodek. Nie potrzeba dużego terenu, żeby dało się zasadzić las kieszonkowy, więc zagajniki mogłyby bardzo urozmaicić przestrzeń w okolicach wielu krakowskich osiedli. Zamiast pełnych betonu i tworzonych od linijki parków, Kraków potrzebuje trochę więcej dzikiej przyrody, która pozwoli czasem zapomnieć o otaczającym nas dużym mieście - tłumaczy Kwarciak.

Według radnego takie miejskie zagajniki powstawałyby na niewielkiej przestrzeni, a tworzyłyby je drzewo gęsto zasadzone. Na każdy metr kwadratowy przypadałoby siedem drzew lub krzewów (różne gatunki), a rozmieszczenie sadzonek miałoby przypominać naturalne. W ramach projektu powstałoby co najmniej pięć lasów kieszonkowych, które zostałyby zasadzone na terenie Krakowa. Propozycje lokalizacji mógłby zgłosić każdy mieszkaniec, a w proces wyboru zostałyby zaangażowane rady dzielnic.

Przez środek skweru przebiegałaby zakręcona ścieżka, przy której zostałyby postawione ławki. Każdy z lasów kieszonkowych stanowiłby fajnie urozmaicenie miejskiego krajobrazu i byłby świetnym celem spacerów - kontynuuje Kwarciak. - Jest wiele klepowisk będących kiedyś trawnikiem i innych zaniedbanych miejsc, które mogłoby się teraz stać oazą przyrody. Nasadzenia byłyby wykonywane na działkach należących do miasta - dodaje.

Podkreśla, że ze względu na duże właściwości drzew do absorbcji wody lasy kieszonkowe przyczyniłyby się do poprawy jakości powietrza w mieście oraz ochrony przed powodziami błyskawicznym. Ponadto, jak dodaje rady, zagajniki stałyby się schronieniem dla wielu zagrożonych gatunków ptaków i owadów.

Kieszonkowy las Miyawaki w Krakowie

Przypomnijmy, że z inicjatywy Zarządu Zieleni Miejskiej oraz Polskiego Związku Firm Deweloperskich, w kwietniu 2022 roku posadzony został las kieszonkowy na Zabłociu. Las Miyawaki powstaje niedaleko dawnego Składu Solnego. Pomył ten oparto na idei lasów kieszonkowych japońskiego botanika - Akira Miyawaki, który w latach 70. opracował metodę na ponowne zalesianie przestrzeni zurbanizowanej.

Park Jalu Kurka w Krakowie