W jakich branżach można znaleźć pracę na umowę zlecenie w Krakowie?

i

Autor: Materiały prasowe Zdjęcie poglądowe

W jakich branżach można znaleźć pracę na umowę zlecenie w Krakowie?

2022-11-26 7:47

Kraków to jedno z ważniejszych miast na mapie Polski – przede wszystkim w kontekście historycznym czy kulturalnym, ale jak się okazuje, również ekonomicznym. Stolica małopolski rozwija się niezwykle dynamicznie, a lokalni przedsiębiorcy (często napływający tu z różnych stron, również spoza granic) dzierżą laur pierwszeństwa w wielu dziedzinach gospodarki. Najpewniej z tego względu Kraków uchodzi za miejsce przyjazne pracownikom wszystkich branż, co potwierdza rekordowo niskie bezrobocie. W jakich zawodach potrzeba w Krakowie najwięcej rąk do pracy? Czego wymagać będą pracodawcy od kandydatów? Gdzie najczęściej zagląda tu praca? Kraków – miejsce wyłącznie dla wielkiej, pełnoetatowej kariery, czy również pracy tymczasowej? W jakich branżach można znaleźć pracę na umowę zlecenie w Krakowie? Na te i inne pytania, postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.

Praca – Kraków. Analiza bieżącej sytuacji

Sytuację krakowskiego rynku pracy można ująć w bardzo proste słowa, zwracając po prostu uwagę na fakt dynamicznego rozwoju miasta. Kraków pod kątem dostępności i reguł pracy jest bliski ideałom, jakie wyobrażać sobie mogą poszukujący zatrudnienia kandydaci. Spotkać się tu można zarówno z pracą pełnoetatową (na podstawie umowy o pracę), jak i tymczasową (na przykład na umowę zlecenie). Różnorodne są także same tryby pracy. W niemal wszystkich miejscach w których jest to możliwe – w związku z charakterem wykonywanych działań – możliwa jest praca zdalna lub hybrydowa, coraz częściej preferowana zarówno przez pracowników, jak i pracodawców.

A w jakim sektorze najłatwiej o zatrudnienie? Nie powinno być dla nikogo niespodzianką to, że zdecydowanie najłatwiej zdobyć pracę w branży transportowej i budowlanej, które odnotowują poważne deficyty pracowników również w innych, polskich miastach. Pracę w Krakowie bez problemu znajdzie kierowca międzynarodowy, dostawca, kurier czy kierowca autobusu. Z kolei w przypadku branży budowlanej, najmniej wymagające zadanie w kwestii zdobycia zatrudnienia będzie miał brukarz, betoniarz, zbrojarz czy cieśla. Niemalże „od ręki” pracę zdobędzie szeregowy pracownik fizyczny, choć należy podkreślić, że w kwestii podstawy zatrudnienia najczęściej będzie to wyłącznie umowa zlecenie.

W jakich branżach można znaleźć pracę na umowę zlecenie w Krakowie?

i

Autor: Materiały prasowe Zdjęcie poglądowe

Wśród innych zawodów deficytowych w Krakowie, najczęściej wymienia się profesje skorelowane z powyższymi branżami. Będzie to zatem elektryk, magazynier czy spawacz. W tak dużej miejscowości nie bez znaczenia będzie oczywiście branża handlowo-usługowa czy gastronomiczna, a więc zawody takie jak kasjer-sprzedawca, fryzjer, kosmetyczka, kucharz, kelner czy barman.

Nie do przeoczenia jest fakt, że Kraków jest w pewnym sensie polską stolicą innowacji i nowoczesnych technologii, a co za tym idzie, wyjątkowo ważną dla całego regionu jest miejscowa branża IT. Jeżeli szukasz zatrudnienia jako programista, analityk IT, administrator baz danych czy grafik komputerowy, to właśnie Kraków będzie idealnym miejscem dla Ciebie.

W jakich branżach można znaleźć pracę na umowę zlecenie w Krakowie?

i

Autor: Materiały prasowe Zdjęcie poglądowe

Gdzie najłatwiej znaleźć pracę w Krakowie?

Wśród wielu możliwości pozwalających na szybkie i łatwe znalezienie pracy, na szczególne wyróżnienie zasługują trzy opcje, z których wyłącznie jedna zasługuje na pochwałę swej efektywności – pozostałe dwie uznać należy za bardziej sytuacyjne. Chodzi tu oczywiście o internet, którego możliwości komunikacyjne są nie do przecenienia, pozwalając pracodawcom na przyspieszenie procesów rekrutacyjnych nawet o kilka tygodni. Kandydaci z kolei mają do swojej dyspozycji nawet setki rozmaitych ofert, gdzie na wszystkie mogą odpowiedzieć w prosty sposób, oszczędzając mnóstwo czasu.

Niemniej, bardziej tradycyjne formy kontaktu nadal nie wyszły z mody, w pewnych przypadkach okazując się równie skutecznymi. Osobiste wybranie się do określonego zakładu pracy i złożenie w nim swojego CV, może być szczególnie pomocne w przypadku uczniów i studentów, poszukujących zawodowych praktyk czy stażu, ale również w przypadku pracowników fizycznych, chcących nająć się do pracy w zawodach słynących ze sporych deficytów – przykładem może być pracownik produkcji czy pracownik fast-food.

Warto także odwiedzić miejscowy urząd pracy i przejrzeć najnowsze ze znajdujących się w nim ofert. Odpowiednie dla siebie anonse znajdą zarówno osoby o niewielkim doświadczeniu i niskich kwalifikacjach, jak i uznani w branży specjaliści. Warto również zastanowić się z możliwości zarejestrowania się jako osoba bezrobotna, by móc skorzystać z bogatych, przewidzianych prawem benefitów.

W jakich branżach można znaleźć pracę na umowę zlecenie w Krakowie?

i

Autor: Materiały prasowe Zdjęcie poglądowe

Praca w Krakowie na umowę zlecenie – w jakich branżach?

Trzeba przyznać, że umowa zlecenie odchodzi powoli w zapomnienie, ustępując miejsca przewidzianym prawem stosunkom pracy, takim jak najpowszechniejsza umowa o pracę czy kontrakt B2B. Niemniej, nadal jest wiele miejsc i branż, w których to właśnie umowa zlecenie stanowić będzie podstawę zatrudnienia; przede wszystkim w przypadku prac tymczasowych i dorywczych.

Najłatwiej o pracę na podstawie umowy zlecenie będą mieli wszelkiego rodzaju pracownicy fizyczni zatrudniający się na budowie, jak również pracownicy produkcji w rozlicznych, krakowskich fabrykach. Praca w Krakowie na umowę zlecenie jest dostępna również w branży handlowo-usługowej jako kasjer-sprzedawca czy magazynier, a także gastronomicznej – głównie w przypadku restauracji typu fast-food.

W jakich branżach można znaleźć pracę na umowę zlecenie w Krakowie?

i

Autor: Materiały prasowe Zdjęcie poglądowe