W czasie pandemii Krakowianie chętnie korzystali z kultury

2021-08-16 15:01
W czasie pandemii Krakowianie chętnie korzystali z kultury
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Muzeum Krakowa cieszyło się sporą jak na okoliczności popularnością.

Prawie połowa wszystkich wizyt w polskich instytucjach kultury w ubiegłym roku odbyła się w Krakowie. Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące ruchu w sektorze kultury jaki miał miejsce w ubiegłym roku. Roku, który dla kultury był wybitnie ciężki ze względu na obostrzenia sanitarne. Te jednak nie odstraszyły zupełnie odwiedzających.

Co piąta wizyta muzealna podczas pandemii odbywała się w muzeum w Krakowie. Tak wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Mimo obostrzeń sanitarnych na krakowskie instytucje kultury przypadło w ubiegłym roku aż 45 procent całkowitego ruchu w tym sektorze. Ponad 4 miliony osób, mimo ograniczonej oferty.

W normalnym czasie, nie pandemicznym, czasami nawet 3 tysiące wydarzeń odbywa się w miesiącu, więc te 2,5 tysiąca przedstawień czy spektakli, 4,5 tysiąca wydarzeń w sumie, w skali całego roku, to nie jest bardzo dużo - mówi Pełnomocnik Prezydenta Krakowa do spraw Kultury Robert Piaskowski.

Dyrektor Muzeum Krakowa Michał Niezabitowski uważa, że takie liczby świadczą o jednej, prostej rzeczy - ludzie chcą chodzić do muzeów.

Mówi się o takich trzech zjawiskach w świecie kultury. Poważne książki się o tym pisze. Mówi się, że istnieją takie zjawiska jak memory boom, history boom i museums boom. To znaczy taki boom na poznawanie pamięci, świadome interpretowanie pamięci. Boom na rozumienie historii - mówi.

Urzędnicy podkreślają, że GUS wziął pod uwagę wyniki z 53 na 113 krakowskich muzeów, więc dane mogą być jeszcze lepsze.

Muzealnicy i inni przedstawiciele sektora kultury przyznają jednak, że patrzą w najbliższą przyszłość z obawami. Chodzi o wariant delta koronawirusa, który w krajach zachodniej Europy zaczyna zataczać coraz szersze kręgi pod względem liczby nowych zachorowań. Tamtejsze instytucje kultury już szykują się na kolejne zamknięcia w jesieni i polskie również muszą się z takim zagrożeniem liczyć.

Dane z GUS przejrzał nasz reporter Kuba Paduch:
Jurek Owsiak zaprasza do Muzeum Rocka!
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE