Mężczyzna po utracie pracy

i

Autor: pl.freepik.com Volkswagen zwalnia. Pracę straci ogromna liczba osób

Wiadomości

Volkswagen szykuje masowe zwolnienia. "Sytuacja jest krytyczna"

2023-11-29 13:18

Volkswagen przygotowuje swoich pracowników na redukcję zatrudnienia, pisze portal tygodnika "Zeit". Za mało zamówień i zbyt wysokie koszty: VW nie jest już konkurencyjny, twierdzi szef marki Thomas Schaefer. "Sytuacja jest bardzo krytyczna", powiedział na spotkaniu z przedstawicielami związku IG Metall.

Volkswagen zwalnia. Pracę straci ogromna liczba osób

Napływające zamówienia, szczególnie na samochody elektryczne, są poniżej oczekiwań. Z wieloma dotychczasowymi strukturami, procesami i kosztami VW nie jest już konkurencyjny jako marka, powiedział Schaefer. Nie może być tak dalej, nie można się obejść bez "zauważalnych cięć. Musimy zająć się krytycznymi kwestiami, w tym personelem" - mówił. Zarząd i rada zakładowa negocjują obecnie program zwiększenia efektywności, który ma przynieść łącznie dziesięć miliardów euro. "Jak wynika z komunikatu Schaefera zamieszczonego w firmowym intranecie, żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte", czytamy.

Szef niemieckiego giganta: "Trzeba maksymalnie wykorzystywać przepisy dotyczące emerytur w nadchodzących latach”

Oliver Blume, szef koncernu VW, postawił sobie za cel osiągnięcie rentowności na poziomie 10 procent do 2027 roku, a podstawowa marka Volkswagen ma osiągnąć rentowność na poziomie 6,5 procent do 2026 roku. Zysk operacyjny ma wzrosnąć o dziesięć miliardów euro, pisze "Zeit". Opracowywany program wydajności nie pozostawia jednak złudzeń - kilkadziesiąt osób, a nawet więcej, może w niedługim czasie stracić pracę w tym niemieckim koncernie. Zdaniem grupy nie ma jednak „ogólnego celu redukcji liczby pracowników”. Należy jednak stosować „krzywą demograficzną”. Volkswagen musi „konsekwentnie uznawać, że wielu pracowników odejdzie ze względu na wiek i postrzegać to jako zaletę w nadchodzących latach”.

Horrendalne ceny choinek w Krakowie szokują. Nawet 1299 zł za sztuczne drzewko! [ZDJĘCIA]

Tłumy na otwarciu tunelu w Sulejówku. Sceny jak z filmu