Seniorzy

i

Autor: Pexels Emerytura honorowa 2024

Twoje finanse

Największy dodatek do emerytury wzrośnie. Kto dostanie ponad 6 tys. zł?

2023-12-28 20:09

Niektóre osoby do emerytury zasadniczej mają doliczany specjalny dodatek. Ile wynosi świadczenie honorowe? Od marca tego roku to 5540,25 zł brutto, lecz dobra wiadomość jest taka, że od nowego roku emerytura honorowa wzrośnie. Jaka kwota będzie wpływać na konta seniorów? Ile trzeba skończyć lat, aby pobierać świadczenie honorowe z ZUS?

Kto może starać się o dodatek do emerytury?

O dodatek do emerytury mogą stać się osoby:

  • niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji
  • osoby, które ukończyły 75 lat (w ich przypadku dodatek wynosi 294,39 zł)
  • seniorzy, którzy ukończyli 90 lat (4944,79 złotych brutto)
  • seniorzy, którzy ukończyli 100 lat.

W przypadku tych ostatnich dodatek to tak zwane świadczenie honorowe, które jest wypłacane do końca życia i co ważne - waloryzowane w marcu każdego roku. Obecnie wynosi 5 540,25 zł brutto miesięcznie. Według prognoz, waloryzacja emerytur w 2024 roku ma wynieść około 11,9%. Oznacza to, że dodatek honorowy do emerytury w 2024 roku może wynieść nawet 6 154,66 zł brutto. Dane z poprzednich lat pokazują, że około 85% beneficjentów tego specjalnego świadczenia to kobiety.

Honorowa emerytura. Czy wniosek o dodatek dla 100-latka może złożyć członek rodziny?

Emerytura honorowa jest przyznawana z urzędu. Wyjątkiem są ci seniorzy, którzy nie pobierają emerytury ani renty z żadnej instytucji. W takim przypadku osoba chcąca otrzymać dodatek do emerytury, tzw. świadczenie honorowe, musi złożyć wniosek i dołączyć do niego dokument potwierdzający datę urodzenia. Może to również zrobić członek rodziny w imieniu uprawnionego 100-latka. Warto wiedzieć, że świadczenie dla seniorów wypłaca nie tylko ZUS, a jeszcze KRUS i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA i MON - ono tak samo jest waloryzowane i również najprawdopodobniej od marca 2024 roku wyniesie 6 154,66 zł.

ZOBACZ TAKŻE: „Szczyt głupoty”. Turyści wchodzą na taflę zamarzniętego Morskiego Oka mimo, że temperatura wzrosła powyżej zera

Ta szopka w Różance co roku przyciąga tłumy