Pół roku działania uchwały antysmogowej i lepsze powietrze

i

Autor: Straż Miejska Miasta Krakowa, materiały prasowe

Uchwała antymogowa działa od pół roku. Powietrze w Krakowie jest lepsze!

2020-03-11 17:00

5435 kontroli palenisk przeprowadzili strażnicy miejscy w trakcie sześciomiesięcznych działań, w związku z obowiązującym zakazem spalania węgla i drewna w Krakowie. Ujawnili 348 wykroczeń, nałożyli 86 mandatów karnych na kwotę 21 800 zł, przygotowali 255 notatek pod wniosek o ukaranie do sądu, a także pouczyli siedem osób.

Powietrze w Krakowie poprawiło się, ale problem nie został rozwiązany, bo w Małopolsce dalej jest bardzo dużo kopciuchów. Zanieczyszczone powietrze przepływa do Krakowa. Jednak mapy świecą na zielono. Poprawił się stan w stacjach na Kurdwanowie i w Nowej Hucie - mówi Ewa Lutomaska z Polskiego Alarmu Smogowego.

W Krakowie do wymiany pozostało ponad 2500 palenisk. Jak zapewnia urząd, wszystkie są zlokalizowane i trwają prace nad wymianą. Problemy dotyczą głównie kwestii własnościowych i spadkowych. Jak komentuje Paweł Ścigalski pełnomocnik prezydenta Krakowa do spraw jakości powietrza - w Krakowie umożliwiliśmy usługę mediacji. Chcielibyśmy wyjść na przeciw takim sytuacją, gdzie w danej rodzinie osoby nie mogą się porozumieć.

W tym roku będzie kontynuowany program ograniczania niskiej emisji (mieszkańcy, którzy już złożyli wnioski, a ze względu na różne problemy nie dostali pieniędzy, teraz jest szansa, że je dostaną), termomodernizacji dla budynków jednorodzinnych. Będzie też możliwość dofinansowania do fotowoltaiki.

Zakaz stosowania paliw stałych w Krakowie został wprowadzony uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego z dnia 15 stycznia 2016 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze Gminy Miejskiej Kraków ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Tym samym od 1 września ubiegłego roku w instalacjach grzewczych dopuszczone jest stosowanie wyłącznie paliw gazowych, tj. gazu ziemnego wysokometanowego lub lekkiego oleju opałowego.

Manifa w Krakowie