Tym razem łóżek ma nie zabraknąć. Małopolska zapewnia, że jest gotowa na czwartą falę pandemii

2021-09-28 12:24
Tym razem łóżek ma nie zabraknąć. Małopolska zapewnia, że jest gotowa na czwartą falę pandemii
Autor: Kuba Paduch, Radio ESKA Strategię walki z czwartą falą pandemii przedstawili Wojewoda Łukasz Kmita i Wicemarszałek Łukasz Smółka.

Władze Małopolski zapowiadają silny opór wobec czwartej fali pandemii koronawirusa. Ta zdaniem lekarzy powoli nabiera rozpędu. Dane z całego kraju mówią, że prawie 100 procent obecnych zachorowań na COVID 19 dotyczy osób, które nie zaszczepiły się przeciwko koronawirusowi, stąd mocny apel, aby zrobić to póki jeszcze jest czas.

W tej chwili uruchomionych jest ponad pięćset trzydzieści łóżek, a w pogotowiu czeka prawie dwa tysiące dwieście. Władze Województwa Małopolskiego deklarują pełną gotowość do walki z czwartą falą pandemii koronawirusa. Współpracują w tym względzie z dyrektorami dwudziestu ośmiu szpitali. Jak zapewnia Wojewoda Łukasz Kmita, tym razem zamiast poleceń, będą uzgodnienia.

W momencie, gdy będzie zwiększała się liczba pacjentów w danym szpitalu dyrektor będzie już automatycznie wiedział o ile zwiększyć liczbę łóżek COVID w danej placówce. Będzie już na to przygotowany i nie będzie to dla niego zaskoczeniem - mówi.

Dyrektorzy przyznają, że taki system wygląda lepiej niż to w jaki sposób funkcjonowała komunikacja do tej pory. Przynajmniej na papierze, ale dyrektor krakowskiego Szpitala Żeromskiego Jerzy Friediger jest dobrej myśli.

Na dzień dzisiejszy można by było zaryzykować stwierdzenie, że jest nieźle. Że wiemy co robić, że nie będziemy szukać z obłędem w oczach miejsca w sąsiednich szpitalach. Także pod tym względem mam nadzieję, że wychodzimy na prostą - mówi.

Dane z Ministerstwa Zdrowia na wtorek 28 września mówią o 75 nowych zakażeniach koronawirusem i 2 zgonach z powodu COVID 19 w Małopolsce. W sumie od początku pandemii w naszym województwie koronawirusem zakaziło się prawie 230 tysięcy osób. Zmarło blisko 6 tysięcy.

Dane COVID dla Małopolski sprawdził nasz reporter Kuba Paduch:
dr Michał Sutkowski: Czwarta fala pod koniec października [Super Raport]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE