Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży

i

Autor: Ula Bienia Siedziba Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Krakowie.

"Ty decydujesz jak reagujesz"! Ruszył pierwszy w Polsce program profilaktyki samobójstw

2021-09-12 17:18

Pierwszy w Polsce program profilaktyki samobójstw u dzieci i młodzieży zaprezentowali w piątek lekarze w Szpitalu Klinicznym imienia doktora Józefa Babińskiego w Krakowie. W szkołach będą organizowane spotkania edukacyjne i warsztaty. Na terenie szpitala otwarto także Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.

W ramach projektu profilaktyki samobójstw "Ty decydujesz jak reagujesz" w sześciu szkołach podstawowych będą organizowane spotkania na temat współpracy lub rozwiązywania konfliktów. Trwa nabór placówek do tego projektu. 

- Planujemy szereg warsztatów przede wszystkim dla dzieci i młodzieży w różnych grupach wiekowych. Będą dotyczyły: kształtowania odporności psychicznej, kompetencji społeczno-emocjonalnych, zachowań empatycznych, współpracy, ale także szeregu oddziaływań związanych ze wsparciem rodziców i kadry pedagogicznej. Mamy poczucie, że będzie to wsparcie wieloaspektowe - mówi doktor Anna Fusińska-Korpik, koordynatorka programu.

Kraków stawia na psychiatrię dziecięcą. W piątek na terenie szpitala otwarto także Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Będą w nim organizowane zajęcia terapeutyczne oraz warsztaty, w których mogą uczestniczyć osoby do 21 roku życia. 

- To będzie nie tylko praca gabinetowa, ale także wizyty w domach rodzin, w szkołach, w placówkach, które świadczą wsparcie dla pacjentów w wieku rozwojowym. Oprócz tego będziemy proponować psychoterapię indywidualną, terapię grupową, organizację warsztatów - wymienia doktor Dorota Wilanowska-Parda, kierownik centrum. 

Budowa i działania, które będą podejmowane w Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w krakowskim szpitalu Babińskiego pochłonęły ponad 13 milionów złotych. Lekarze cieszą się z nowego miejsca, w którym będą mogli prowadzić zajęcia terapeutyczne.

- Wierzę w to, że takie centrum i powstawanie właśnie takich form terapii ma sens istnienia. Uważam, że najważniejszą rzeczą to jest po prostu umiejętność dotarcia do pacjenta w odpowiednim momencie - mówi Dorota Bert, muzykoterapeuta i pracownik szpitala. 

Według badań na świecie co trzy sekundy któś podejmuje próbę odebrania sobie życia. Tylko w 2020 roku samobójstwo popełniło ponad pięć tysięcy osób, z czego około 1/4 to seniorzy. 

Łazik marsjański Kalman stworzony przez studentów AGH w Krakowie.

QUIZ. Jaka to planeta? Krótka podpowiedź musi wystarczyć!

Pytanie 1 z 12
Jest trzecią planetą Układu Słonecznego, licząc od jego centrum.