"Ty decydujesz jak reagujesz"! Ruszył pierwszy w Polsce program profilaktyki samobójstw

2021-09-12 17:18
Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży
Autor: Ula Bienia Siedziba Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Krakowie.

Pierwszy w Polsce program profilaktyki samobójstw u dzieci i młodzieży zaprezentowali w piątek lekarze w Szpitalu Klinicznym imienia doktora Józefa Babińskiego w Krakowie. W szkołach będą organizowane spotkania edukacyjne i warsztaty. Na terenie szpitala otwarto także Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży.

W ramach projektu profilaktyki samobójstw "Ty decydujesz jak reagujesz" w sześciu szkołach podstawowych będą organizowane spotkania na temat współpracy lub rozwiązywania konfliktów. Trwa nabór placówek do tego projektu. 

- Planujemy szereg warsztatów przede wszystkim dla dzieci i młodzieży w różnych grupach wiekowych. Będą dotyczyły: kształtowania odporności psychicznej, kompetencji społeczno-emocjonalnych, zachowań empatycznych, współpracy, ale także szeregu oddziaływań związanych ze wsparciem rodziców i kadry pedagogicznej. Mamy poczucie, że będzie to wsparcie wieloaspektowe - mówi doktor Anna Fusińska-Korpik, koordynatorka programu.

Kraków stawia na psychiatrię dziecięcą. W piątek na terenie szpitala otwarto także Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Będą w nim organizowane zajęcia terapeutyczne oraz warsztaty, w których mogą uczestniczyć osoby do 21 roku życia. 

- To będzie nie tylko praca gabinetowa, ale także wizyty w domach rodzin, w szkołach, w placówkach, które świadczą wsparcie dla pacjentów w wieku rozwojowym. Oprócz tego będziemy proponować psychoterapię indywidualną, terapię grupową, organizację warsztatów - wymienia doktor Dorota Wilanowska-Parda, kierownik centrum. 

Budowa i działania, które będą podejmowane w Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w krakowskim szpitalu Babińskiego pochłonęły ponad 13 milionów złotych. Lekarze cieszą się z nowego miejsca, w którym będą mogli prowadzić zajęcia terapeutyczne.

- Wierzę w to, że takie centrum i powstawanie właśnie takich form terapii ma sens istnienia. Uważam, że najważniejszą rzeczą to jest po prostu umiejętność dotarcia do pacjenta w odpowiednim momencie - mówi Dorota Bert, muzykoterapeuta i pracownik szpitala. 

Według badań na świecie co trzy sekundy któś podejmuje próbę odebrania sobie życia. Tylko w 2020 roku samobójstwo popełniło ponad pięć tysięcy osób, z czego około 1/4 to seniorzy. 

Łazik marsjański Kalman stworzony przez studentów AGH w Krakowie.

QUIZ. Jaka to planeta? Krótka podpowiedź musi wystarczyć!

Pytanie 1 z 12
Jest trzecią planetą Układu Słonecznego, licząc od jego centrum.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE