Muzeum Auschwitz odpowiada na decyzję Elona Muska

i

Autor: Pixabay/Wikipedia Commons, Debbie Rowe Muzeum Auschwitz odpowiada na decyzję Elona Muska

Wiadomości

Twórca Twittera usuwa ważną funkcję. Muzeum Auschwitz krytykuje: „to lekceważy potrzebę obrony pamięci ofiar”

2023-08-21 11:19

Elon Musk szef X - do niedawna Twittera poinformował, że z platformy zniknie funkcja blokowania użytkowników. Swój stanowczy sprzeciw wyraziło Muzeum Auschwitz zawiadujące Miejscem Pamięci na terenie dawnego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Zmiany na X, czyli dawnym Twitterze. Muzeum Auschwitz krytykuje decyzję Elona Muska

Jednym z najpoważniejszych problemów w mediach społecznościowych jest mowa nienawiści. Jedną z metod walki z wszechobecnym hejtem jest funkcja blokowania komentarzy czy poszczególnych użytkowników. Używają jej osoby publiczne lub instytucje, które na co dzień mierzą się z falą fake newsów czy właśnie mowy nienawiści. Miliarder Elon Musk, właściciel X - dawniej Twittera, zdecydował jednak o usunięciu tej funkcji ze swojej platformy. Zdecydowanie sprzeciwiło się temu Muzeum Auschwitz, które na swoim profilu właśnie na pltformie X, wydało oświadczenie. Okazuje się, że pod postami Miejsca Pamięci na terenie byłego obozu koncentracyjnego pojawiają się między innymi komentarze rasistowskie, antysemickie czy wprost negujące Holokaust. Według Muzeum Auschwitz, nie ma innej drogi, jak blokowanie użytkowników używających takiego języka czy propagujących tego rodzaju fake newsy.

- Nieodniesienie się do antysemickich i negujących Holokaust komentarzy, które pojawiają się pod naszymi postami upamiętniającymi ofiary Auschwitz, byłoby krzywdą dla ich pamięci. Zdecydowaliśmy się zablokować użytkowników, którzy propagują nienawiść. Ta decyzja wynika z naszego głębokiego oddania naszej misji. Potrzebujemy do tego bezpiecznej przestrzeni. Angażowanie się w dyskusje z osobami i relacjami, których celem jest nadużywanie pamięci ofiar Auschwitz, jest sprzeczne z wartościami, w które wierzymy. Osoby te nie szukają dyskursu; mają na celu zadawanie bólu. W tym kontekście blokowanie jest niezbędnym krokiem, aby upewnić się, że te szkodliwe głosy nie będą trwały w swoich powtarzających się atakach na pamięć - napisało Muzeum zamieszczając screeny szkodliwych wpisów internautów.

W dzisiejszej erze cyfrowej platformy mediów społecznościowych ponoszą znaczną odpowiedzialność moralną. Powinni aktywnie przeciwdziałać mowie nienawiści i powstrzymać jej normalizację.

Platforma, która lekceważy potrzebę obrony pamięci ofiar, pokazuje lekceważenie tworzenia pełnego szacunku i empatii środowiska internetowego.

Blokowanie użytkowników nie jest zwykłą czynnością; to praktyczny środek. Często zgłaszanie kont, które szerzą wrogość, pozostaje wezwaniem bez odpowiedzi. Blokowanie to sposób na ochronę pamięci o ludziach, którzy cierpieli i zostali zamordowani w Auschwitz.

Kraków. Na grobie Patryka P. stanął niezwykły przedmiot. Ma symboliczne znaczenie? [GALERIA]

Doły i cmentarz żydowski. Grób gangstera i ofiary mordercy homoseksualistów. Niezapomniani