Transpłciowi studenci UJ wybiorą, jakie imię zobaczy wykładowca. "To uznanie podmiotowości"

2020-09-28 8:09
Collegium Novum UJ
Autor: M. Klag, Małopolski Instytut Kultury

Uniwersytet Jagielloński zaoferował transpłciowym studentom narzędzie pomocne w zajęciach online. Uczelniane systemy będą wyświetlać imię zgodne z płcią odczuwaną zamiast tego nadanego przy narodzinach.

Transpłciowi studenci na Uniwersytecie Jagiellońskim

Niektórzy bali się braku akceptacji, więc nie brali udziału w zajęciach, a w końcu dopadało ich załamanie nerwowe. Z takimi problemami borykali się transpłciowi i niebinarni studenci oraz studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aplikacje do wykładów online wyświetlały wykładowcom i innym studentom tak zwane "martwe" imiona, a nie te, którymi faktycznie się posługują. Studenci z organizacji TęczUJ poprosili władze UJ o interwencję. Tak powstała specjalna nakładka informatyczna do uczelnianych systemów takich jak USOSweb i Pegaz czy na platformie Microsoft Teams.

- Taka osoba w systemach informatycznych może funkcjonować na uniwersytecie pod danymi, których używa na co dzień, pod imieniem, którego używa na co dzień - mówi Katarzyna Jurzak, Kierowniczka Działu ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania - Bezpieczni UJ.

Transpłciowi studenci z UJ często nieakceptowani na uczelni

Autorami pomysłu są studenci z organizacji TęczUJ. Jak mówi Osoba Prezesująca TęczUJ - Mitya Zwarycz - osoby transpłciowe spotykają się czasem z niechęcią prowadzących.

- Wykładowca albo po prostu odmawiał zwracania się danym imieniem do danej osoby, albo kompletnie ignorował taką osobę, albo nie chciał wpuszczać takiej osoby na zajęcia - opisuje Mitya Zwarycz.

Brak akceptacji w środowisku takim jak akademickie może z kolei mieć bardzo negatywny wpływ na psychikę.

- Warto powołać się na wyniki badań, zgodnie z którymi osoby transpłciowe, do których zwracano się wybranym przez nie imieniem, miały o 71% mniej objawów ciężkiej depresji niż grupa, wobec której stosowano imię nadane im przy narodzinach. Poprawne nazywanie osób transpłciowych skutkowało obniżeniem u nich myśli samobójczych i prób samobójczych odpowiednio o 35% i 65%. Ma to niebagatelne znaczenie dla kondycji psychicznej osób transpłciowych - komentuje psycholog oraz aktywista Stowarzyszenie Queerowy Maj Wit Kania.

Transpłciowi studenci UJ, aby móc zmienić swoje dane w systemach takich jak USOSweb czy Pegaz, muszą skontaktować się najpierw z Działem ds. Bezpieczeństwa i Równego Traktowania - Bezpieczni UJ.

O nakładce dla studentów transpłciowych i niebinarnych mówi Mitya Zwarycz z organizacji TęczUJ:
Akademik Straszny Dwór gotowy na przyjęcie studentów AGH
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE