Tragedia w Tatrach. Nie żyje dwóch wspinaczy porwanych przez lawinę śnieżną

i

Autor: Horská záchranná služba Tragedia w Tatrach. Nie żyje dwóch wspinaczy porwanych przez lawinę śnieżną

Tragedia w Tatrach. Nie żyje dwóch wspinaczy porwanych przez lawinę śnieżną

2023-01-30 12:16

W niedzielę wieczorem, 29 stycznia na Lodospady Grosza w Dolinie Staroleśnej w słowackich Tatrach zeszła lawina porywając trzech polskich wspinaczy. Mimo szybkiej akcji ratowniczej dwóch z nich nie udało się uratować – przekazali ratownicy Horkskiej Zachrannej Słuzby (HZS).

Tatry: nie żyje dwóch polskich wspinaczy porwanych przez lawinę śnieżną

Słowackich ratowników wezwał na pomoc telefonicznie jeden ze wspinaczy. Wzywający pomocy został również porwany przez lawinę, ale zdołał się sam uwolnić spod śniegu. Nie mógł jednak odnaleźć swoich dwóch współtowarzyszy. Lawina śnieżna zeszła pomiędzy pierwszym, a drugim Lodospadem Grosza.

- Ratownicy dotarli na miejsce zejścia lawiny przy pomocy skuterów śnieżnych i natychmiast rozpoczęli przeszukiwanie miejsca zejścia lawiny. Przy pomocy wykrywacza lawin udało się zlokalizować obu zaginionych wspinaczy, następnie ich odkopano, ale niestety już nie żyli – przekazali słowaccy ratownicy HZS.

Ratownicy pomogli ocalałemu Polakowi zejść do Starego Smokowca. Ciała wspinaczy przetransportowano na dół. "Kurier Lubelski" podaje, że taternicy byli doświadczeni, mieli po około 30 lat i pochodzili z Lublina.

Pád lavíny pod Groszovým ľadopádom Vo večerných hodinách dňa 29.01.2023 nahlásil poľský horolezec pád lavíny medzi...Opublikowany przez Horská záchranná služba Niedziela, 29 stycznia 2023
Ferie w Krakowie: oferta Tauron Areny

QUIZ: Jak dobrze znasz Kubackiego, Stocha i Żyłę?

Pytanie 1 z 11
Który ze skoczków jest najstarszy?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE