Dodatek węglowy. Ruszają kontrole. Kiedy spodziewać się wizyty urzędnika?

i

Autor: Marek BAZAK/East News Dodatek węglowy. Ruszają kontrole. Kiedy spodziewać się wizyty urzędnika?

Wiadomości

Wziąłeś dodatek węglowy? Przygotuj się na kontrolę. Czy trzeba wpuścić urzędnika?

2023-04-03 7:51

Dodatek węglowy to pomoc od rządu w obliczu kryzysu energetycznego. Jednorazowo można było otrzymać wsparcie 3 tys. zł dla gospodarstwa domowego. Okazuje się, że niektórzy dostali też podwójny dodatek węglowy. Pojawiło się jednak wiele prób obejścia przepisów i dlatego przeprowadza się wzmożone kontrole. Pobrałeś dodatek węglowy? Sprawdź, czy trzeba wpuścić urzędnika.

Dodatek węglowy. Kiedy urzędnik zapuka z kontrolą i co w przypadku, gdy go nie wpuścimy?

Ci, którzy złożyli wnioski o dodatek węglowy powinni spodziewać się wizyty urzędnika. Okazuje się, że może on zapukać do drzwi w każdej chwili i przeprowadzić terenowy wywiad środowiskowy. Co ważne, kontrole przeprowadzane są nawet w soboty. Bezwzględnie warto pamiętać, że niewpuszczenie urzędnika do mieszkania, automatycznie odbiera uprawnienie do dodatku. Kontrole są pokłosiem tego, że wiele o dodatek stara się wiele osób do tego nieuprawnionych lub takich, którzy próbują obejść przepisy. Portal legaartis.pl wylicza, że tym, którzy złożyli fałszywe wnioski o dodatek węglowy może grozić od pół roku do nawet 8 lat więzienia.

Ile wynosi dodatek węglowy?

Jednorazowe dofinansowanie w ramach dodatku węglowego wynosi 3000 złotych. Mogą go dostać gospodarstwa domowe, które jako główne źródło ogrzewania domu wykorzystują: piec kaflowy na paliwo stałe, kominek, kocioł na paliwo stałe, kozę kuchnię węglową, ogrzewacz powietrza czy trzon kuchenny. Aby otrzymać dofinansowanie do węgla w kwocie 3000 złotych, urządzenia muszą być zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Okazuje się jednak, że są i tacy, którzy w wyniku rządowych zmian w ustawie, otrzymają podwójny dodatek węglowy. Podwójne dofinansowanie otrzymają te rodziny ze wspólnych gospodarstw domowych, które korzystają z oddzielnych źródeł ciepła zasilanych węglem lub te, które mają dwa wejścia do jednego budynku lub dwa budynki na jednej działce. 

Justyna Steczkowska zamiatała podłogę śpiewając piosenkę Santor

Jak dobrze pamiętasz lata 80.? QUIZ dla nostalgii

Pytanie 1 z 10
Jak nazywa się kot ze zdjęcia, bohater popularnej w latach 80. dobranocki?
Jak nazywa się kot ze zdjęcia, bohater popularnej w latach 80. dobranocki?