Choć przez swój rozmiar budzi niemałą grozę, dla człowieka jest nieszkodliwy. Straszyk żywi się głównie liśćmi.

i

Autor: Bartłomiej Plewnia

"To nie owady żyją obok nas, a na odwrót". XIX Dni Owada na Uniwersytecie Rolniczym

2021-06-20 15:15

Różnorodność i pożyteczność najmniejszych ze zwierząt były tematem XIX edycji Ogólnopolskich Dni Owada. Impreza, która odbyła się w weekend 19 i 20 czerwca na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie pod hasłem "Szanujmy owady" przyciągnęła tłumy mieszkańców - szczególnie tych najmłodszych, zafascynowanych egzotycznymi okazami. Część owadów można było obejrzeć w gablotach, część - tych żywych - w wielkich słoikach, a niektóre nawet można było wziąć na ręce.

Nawet co piąty człowiek na świecie odczuwa lęk przed owadami. Zdaniem naukowców - kompletnie niepotrzebnie. Jak podkreśla organizator wydarzenia na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, profesor Kazimierz Wiech, gdyby zniknęły - nas też by nie było.

- Człowiek w swoim zadufaniu myśli, że on tu rządzi, że owady żyją obok nas. Jest wręcz przeciwnie: to my żyjemy obok owadów. Ogólnopolskie Dni Owada mają za zadanie walczyć z entomofobią, z niechęcią do owadów. Drugi cel to jest pokazanie różnorodności świata owadów. Poprzez pokazywanie zarówno żywych owadów, jak i owadów w gablotkach, pokazujemy, jak liczna jest ta grupa zwierząt - mówi prof. Kazimierz Wiech.

Naukowiec podkreśla, że nie poznaliśmy jeszcze bardzo wielu gatunków owadów. Jak dotąd opisano około miliona gatunków, podczas gdy w przyrodzie występuje ich aż siedmiokrotnie więcej.

Posłuchaj relacji z XIX Ogólnopolskich Dni Owada na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie:
Dąb Dunin zwany Strażnikiem Puszczy reprezentuje Podlasie w konkursie na Drzewo Roku 2021

Powrót do szkoły. Pamiętasz coś z fizyki? To powinien być BANAŁ!

Pytanie 1 z 10
Jednostką siły jest: