Kraków: szykują się zmiany w Teatrze Bagatela

2020-02-12 15:20 ŁM
Teatr Bagatela
Autor: Wikimedia Commons

Teatr Bagatela będzie miał dwóch dyrektorów. Tak zadecydowali krakowscy radni, przyjmując nowy statut instytucji. Zmiany spowodowane są odwołaniem dotychczasowego dyrektora Henryka Jacka S. podejrzanego o mobbing i molestowanie podwładnych.

Rozdzielono funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego. Henryk Jacek S. miał od kilkunastu lat kontrakt, który pozwalał mu na pełnienie obu tych funkcji, dlatego teraz musimy znaleźć dwóch dyrektorów - mówi Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Początkowa wersja dokumentu zakładała, że zastępców dyrektorów wybierze prezydent miasta. Ten zapis został zmieniony przez radnych i to nowi dyrektorzy powołają swoich zastępców.

Takie zasady obowiązują w innych krakowskich teatrach. Jest to istotny szczegół, nie można zgadzać się na ręczne sterowanie w instytucjach kultury. W tej dziedzinie szczególnie pożądana jest wolność i możliwość realizacji wizji artystycznej - mówi radny Wojciech Krzysztonek.

Konkurs na nowe władze teatru Bagatela zostanie ogłoszony w najbliższy piątek. Nazwiska dwójki dyrektorów zostaną ogłoszone najpóźniej pod koniec kwietnia.

Poprzedni dyrektor Teatru Bagatela przestał oficjalnie pełnić swoją funkcję z końcem stycznia.

Teatr Bagatela będzie miał dwóch dyrektorów. Posłuchaj materiału Łukasza Miłoszewskiego: