Dyrektor Teatru Bagatela został zatrzymany przez policję

2020-01-07 13:01 NM
Teatr Bagatela
Autor: Wikimedia Commons

We wtorek rano policja zatrzymała Henryka Jacka S. dyrektora Teatru Bagatela. To pokłosie oskarżeń o molestowanie seksualne i mobbing wobec kilkunastu pracownic krakowskiej placówki. Mężczyźnie jeszcze dziś mają zostać postawione zarzuty.

Przypomnijmy, w listopadzie zeszłego roku kilkanaście byłych i obecnych pracownic Teatru Bagatela oskarżyło Henryka Jacka S. o molestowanie i mobbing. Ta sytuacja w krakowskiej placówce miała trwać latami. Kobiety wystosowały do prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego list z prośbą o interwencję. To samo pismo od władz miasta otrzymał też potem S. Szef placówki zaprzeczał oskarżeniom, zapewniając, że nigdy nie dopuścił się nadużyć seksualnych wobec swoich pracownic.

Dyrektor Teatru Bagatela - zatrzymanie

We wtorek, 7 stycznia dyrektor Teatru Bagatela został zatrzymany. Jak potwierdził Sebastian Gleń, rzecznik małopolskiej policji - mundurowi weszli do mieszkania S. rano na polecenie prokuratury. Zostało ono przeszukane. Szef krakowskiego teatru jeszcze dziś ma usłyszeć zarzuty. 

- W tej chwili wykonywane są czynności w stosunku do dyrektora jednej z placówek kulturalnych w Krakowie. Zamierzamy w dniu dzisiejszym przedstawić zarzuty tej osobie. Dotychczas w tej sprawie przesłuchaliśmy przed sądem 12 osób pokrzywdzonych i zamierzamy jeszcze przesłuchać trzy. Oprócz tego przesłuchani byli także inni świadkowie, występujący w tej sprawie, ale nie będącymi osobami pokrzywdzonymi. Były zabezpieczone też inne dowody - powiedział prokurator Janusz Hnatko.

S. dyrektorem Teatru Bagatela jest od 1999 roku. Obecnie przebywa na urlopie wypoczynkowym. W obowiązkach zastępuje go Renata Derejczyk. Jak podkreśla Monika Chylaszek z Urzędu Miasta Krakowa, jeśli przypuszczenia wobec dyrektora Bagateli się potwierdzą, to zostanie wszczęta procedura, by odwołać go ze stanowiska. 

- W takiej sytuacji również w planach jest konkurs na to stanowisko, który zostanie wtedy rozpisany. I jeżeli rzeczywiście trzeba by było wszcząć procedurę odwołania dyrektora pani Derejczyk będzie pełniła obowiązki dyrektora do czasu rozstrzygnięcia kolejnego konkursu - stwierdziła w rozmowie z Radiem Eska Chylaszek.

Sprawą zajęła się nasza reporterka Dominika Baraniec.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Tak zmieniało się lotnisko w Katowicach [ARCHIWALNE ZDJĘCIA, WIDEO]