"Sylwester Marzeń" TVP w Zakopanem pod lupą prokuratury. Jest decyzja

2022-11-30 10:57
Sylwester marzeń w Zakopanem
Autor: ART SERVICE / SUPER EXPRESS Zdjęcie z poprzednich edycji Sylwestra Marzeń w Zakopanem

Prokuratura Rejonowa w Nowym Targu umorzyła śledztwo w sprawie organizacji „Sylwestra Marzeń” z TVP w Zakopanem w czasie trwania pandemii koronawirusa. Postępowanie prowadzono pod kątem sprowadzenia zagrożenia epidemiologicznego w wielkich rozmiarach i nieegzekwowania obostrzeń przez policję, jednak śledczy nie dopatrzyli się znamion przestępstwa.

Zawiadomienia do prokuratury

Pierwsze zawiadomienie w sprawie organizacji przez TVP koncertu sylwestrowego na przywitanie 2022 r. złożyło do prokuratury Stowarzyszenie HejtStop z siedzibą w Warszawie. Druga skarga dotycząca nieegzekwowania przez policję covidowych obostrzeń wśród sylwestrowej publiczności, czyli braku maseczek i dystansu społecznego, pochodziła od prywatnej osoby.

Postanowienie zostało umorzone wobec braku znamion czynu zabronionego, zarówno w zakresie artykułu 165 paragraf 1 - sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, powodując zagrożenie epidemiologiczne poprzez szerzenie się choroby zakaźnej Covid-19, jak i artykułu 231 paragraf 1 - niedopełnienia obowiązków przez policję w związku z zabezpieczeniem imprezy masowej - mówi zastępca prokuratora rejonowego w Nowym Targu Magdalena Gosztyła.

Przed sceną tylko około 14 tys. osób

Strony zawiadamiające zostały powiadomione o umorzeniu postępowania, ale jak wyjaśniła prok. Gosztyła, nie przysługuje im prawo do zażalenia na decyzję prokuratora, ponieważ nie były stronami postępowania.

Koncert sylwestrowy organizowany przez TVP w Zakopanem był zgłoszony na 30 tys. osób. W kulminacyjnym momencie, przed wielką sylwestrową sceną na terenie imprezy masowej, według szacunków policji bawiło się ok. 14 tys. osób, natomiast na terenie przyległym na Równi Krupowej, dodatkowo blisko 25 tys.

Świąteczne dekoracje w Krakowie
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE