prezenty

i

Autor: pixabay.pl

Święty Mikołaj, Aniołek, Gwiazdka, a może Dziadek Mróz lub Dzieciątko? Kto przynosi prezenty pod choinkę? W jakich rejonach Polski ich spotkamy?

2022-12-24 7:11

Podczas Wigilii pod choinką znajduje się mnóstwo prezentów, które cieszą domowników. Pytanie, kto je tam przyniósł? Święty Mikołaj? Aniołek? A może była to Gwiazdka lub Dziadek Mróz? Okazuje się, że w różnych rejonach Polski prezenty przynosi kto inny. Czy wiecie zatem, od kogo krakowianie dostają prezenty?

Kto przynosi prezenty pod choinkę?

Zwyczaj obdarowywania się prezentami kultywowany jest w Polsce od wielu lat. Pod wystrojoną choinką na okres Bożego Narodzenia zawsze pojawiają się świątecznie zapakowane paczki. Okazuje się jednak, że nie roznosi ich jedna osoba! W różnych częściach Polski kto inny obdarowuje mieszkańców danego regionu. Wiemy, gdzie kogo można spotkać!

Aniołek - Małopolska i Podkarpacie

Okazuje się, że na terenie Małopolski i Podkarpacia prezenty pod choinką zostawia Aniołek. Jest on związany z postacią Anioła Stróża. Podczas wigilijnej wieczerzy, kiedy rodzina zajmuje się spożywaniem posiłku, Aniołek cicho zostawia prezenty pod świątecznym drzewkiem. W niektórych rodzinach istnieje zwyczaj, że aby móc odpakować podarunek, trzeba wykonać jakieś zadanie.

Święty Mikołaj - centralna i wschodnia część Polski

Święty Mikołaj przychodzi do wszystkich domów w Polsce 6 grudnia, aby dać grzecznym dzieciom prezenty. Okazuje się, że w niektórych częściach naszego kraju przychodzi drugi raz - w okresie Bożego Narodzenia. Wtedy zostawia dzieciom paczki pod choinką. Mazowsze i wschodnia część Polski wierzy, że to właśnie Święty Mikołaj niesie worek z prezentami 24 grudnia.

Gwiazdor - Wielkopolska i zachodnia część Polski

Gwiazdora natomiast można spotkać w zachodniej części naszego kraju. To mieszkańcy Kujaw, Puław i województwa zachodnio-pomorskiego wierzą, że Gwiazdor przynosi im prezenty pod choinkę. Podobnie, jak w przypadku Aniołka, wśród rodzin po zachodniej stronie jest tradycja, że aby móc rozpakować prezent, trzeba wykonać jakieś zadanie. Historia Gwiazdora wzięła się od kolędników, którzy podróżując, mieli ze sobą gwiazdy.

Gwiazdka - Dolny Śląsk i Opolszczyzna

Gwiazdka mile widziana jest w okolicach Dolnego Śląska. To tam dzieci z niecierpliwością czekają na pojawienie się prezentów pod choinką. Niespodzianki pod świątecznym drzewkiem są wynikiem działań Gwiazdki. Według tradycji, Gwiazdka roznosi prezenty pieszo i podobnie jak Gwiazdor puka do domów razem z kolędnikami.

Dziadek Mróz - Województwo podlaskie, lubelskie i świętokrzyskie

Dziadek Mróz dominuje głównie we wschodniej części Polski. Choć najbardziej charakterystyczny jest w Rosji, to wygląda na to, że odwiedza również polskie domy. Jest bardzo podobny do Świętego Mikołaja, choć wyróżnia go niebieski strój. W zależności od wierzeń, mogą pojawić się również głosy, że Dziadek Mróz, tak jak Święty Mikołaj ma czerwony płaszcz. Często towarzyszy mu jego pomocnica - Śnieżynka.

Dzieciątko - Górny Śląsk

Dzieciątko charakterystyczne jest dla Górnego Śląska. Można by się zastanawiać, w jaki sposób tak małe Dzieciątko jest w stanie rozdać tyle prezentów, jednak w czasie świąt wszystko jest możliwe! Utożsamiane jest z Jezusem i oprócz Górnego Śląska rozdaje prezenty również w Czechach, na Słowacji i Węgrzech.

QUIZ: Kultowe prezenty na mikołajki w PRL. Kto tego nie dostał?

Pytanie 1 z 10
Poza zbliżoną ceną, klasowe prezenty mikołajkowe musiały mieć:
MotoMikołaje 2022
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE