Flaga Polski

i

Autor: pixabay.com

Święto Niepodległości w Krakowie. Co będzie się działo w mieście?

2022-11-09 10:58

W piątek, 11 listopada, obchodzimy 104. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Tradycyjnie, jak co roku, krakowian czekają związane ze świętem uroczystości miejskie, które potrwają od rana do późnych godzin popołudniowych

31 października 1918 roku Kraków, jako pierwsze z największych polskich miast odzyskał niepodległość. Niedawno mieszkańcy świętowali 104. rocznicę tych wydarzeń. Już w piątek, 11 listopada rozpocznie się Narodowe Święto Niepodległości. Uroczystości państwowe będą organizowane także w stolicy Małopolski.

Święto Niepodległości w Krakowie. O której rozpoczną się obchody?

Uroczystości związane ze 104. rocznicą odzyskania niepodległości rozpoczną się o godz. 9:30 pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, przy zbiegu ulic: Piłsudskiego, Wenecja i Garncarskiej. Wtedy oficjele złożą kwiaty zarówno pod pomnikiem, jak i w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów przy sarkofagach pierwszego marszałka Polski oraz u pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich. O godz. 10:00 zaplanowano Mszę Św. W intencji Ojczyzny, która odbędzie się w Katedrze Wawelskiej. 

Morze flag w Krakowie

Mieszkańcy, którzy około godz. 11:15 pojawią się na Wzgórzu Wawelskim otrzymają flagi państwowe, chorągiewki i okolicznościowe kotyliony.

- To zawsze wyjątkowy moment, gdy Wzgórze Wawelskie staje się biało-czerwone, a następnie uczestnicy pochodu, trzymając w ręku flagi, przemieszczają się ulicami Krakowa. Niech będzie tak także i w tym roku! – zachęca wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Kolejnym punktem uroczystości będzie złożenie kwiatów przy Krzyżu Katyńskim, na pl. Ojca Adama Studzińskiego. Następnie pochód przejdzie ul. Grodzką, przez Rynek Główny i Floriańską aż do placu Jana Matejki.

Narodowe Święto Niepodległości w Krakowie. Co będzie się działo na placu Matejki?

Zgodnie z deklaracjami organizatorów, na pl. Matejki odbędzie się pokaz pojazdów służb mundurowych. Podczas pochodu zobaczymy również prawie 50 formacji konnych i kompanie honorowe m.in. Wojska Polskiego, Szkoły Aspirantów PSP, Policji, grup rekonstrukcyjnych czy klas mundurowych. Oprócz defilady na plac zaproszeni zostali też mieszkańcy miasta pochodzący z m.in. Algierii, Białorusi, Tunezji, Kamerunu czy Syrii. Wojewoda wręczy też akt uznania obywatelstwa polskiego 4-osobowej rodzinie z Ukrainy.

Około godz. 13:30 krakowianie będą mogli spróbować wojskowej grochówki przy ul. Basztowej, na wysokości Barbakanu. Uroczystości z okazji Święta Niepodległości zakończy złożenie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza i defilada wzdłuż ul. Basztowej. Co ciekawe, wezmą w niej udział piloci, a nad głowami mieszkańców przelecą dwa samoloty C-295 CASA.

Paczka dla Kombatanta

Wojewoda, wspólnie ze Stowarzyszeniem Odra-Niemen przygotował też 50 paczek, które trafią do małopolskich kombatantów. Wsparcia w tej akcji udzielą m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. 

 

Jasnowidz, którego słuchał Józef Piłsudski. Historia z Koprem

Młodzieżowe Słowa Roku - czy znasz znaczenie wszystkich? Rozwiąż nasz quiz i udowodnij!

Pytanie 1 z 9
Młodzieżowe Słowo Roku 2021 - śpiulkolot